TopTip

Na príprave návštevy Svätého Otca na Slovensku sa podieľa aj Košický samosprávny kraj

Na príprave návštevy Svätého Otca na Slovensku sa podieľa aj Košický samosprávny kraj TK KBS

Na príprave návštevy Svätého Otca na Slovensku sa podieľa aj Košický samosprávny kraj. Už minulý týždeň sa preto stretli župan Rastislav Trnka s košickým arcibiskupom Bernardom Boberom. Dohodli sa na otvorení simulovaných očkovacích centier vo farnostiach, aj na finančnej pomoci. 

Keďže stále prežívame obmedzenia v súvislosti s pandémiou, aj návšteva Svätého Otca podlieha istým obmedzeniam. Účasť na programe bude umožnená iba plne zaočkovaným osobám. Samosprávny kraj preto aktívne pomáha aj v tejto oblasti. „Ten najväčší problém bude byť zaočkovaný a doprava, takže toto chceme zabezpečiť. Vedľa štadióna Lokomotívy okrem toho, že budeme zabezpečovať samotnú tribúnu pre tých, ktorí sa nezmestia na štadión. Táto tribúna bude zabezpečená a taktiež budeme zabezpečovať aj kultúrny program pred a po návšteve Svätého Otca. Čiže toto všetko sme si zobrali na plecia, aby sme mohli sprostredkovať čo najväčšiemu počtu ľudí tento jedinečný zážitok,“ hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Aj samotná arcidiecéza sa snaží koordinovať svoje kroky s krajom a snaží sa už teraz komunikovať s farnosťami, aby návšteva prebehla hladko a bez problémov. O prípravách hovorí košický arcibiskup Bernard Bober: „Dali sme mailom na známosť, že od pondelka sa spúšťa prihlásenie dobrovoľníkov, potom aj to, že majú nahlásiť počty tých, ktorí budú chcieť sa dať zaočkovať. Potom sme dali informáciou o tom, že kraj je ochotný pozvážať ľudí na záchytné parkoviská tu, do Košíc na deň stretnutia, aby sa spravia logistika na kraji a aj iné informácie, ako sa prihlasovať, pretože sa od 1. augusta spúšťa registrácia, takisto duchovná príprava. My sme Pastierskym listom ľudí oslovili a potom aj modlitby sme poslali našim kňazom, aby ľudí inšpirovali k tejto návšteve aj tým, že sa budú modliť aj za Svätého Otca, za požehnanie tejto návštevy a požehnanie Slovenska.“
Návšteva Svätého Otca v Košiciach výraznejšie zasiahla aj do rozpočtu kraja a na augustovom zastupiteľstve sa pripravuje jeho úprava. Výdavky kraja môžu dosiahnuť až 400-tisíc eur. Podľa župana Rastislava Trnku však veria, že štát aspoň časť tohto rozpočtu refunduje.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.