TopTip

Na obzore je úspech rímskokatolíkov v Kyjeve

Na obzore je úspech rímskokatolíkov v Kyjeve zdroj foto: pexels.com

Rímskokatolícka katedrála svätého Mikuláša v Kyjeve bude možno na jar 2022 vrátená miestnej rímskokatolíckej farnosti. Farnosť podľa vlastného vyjadrenia dospela s ministerstvom kultúry k dohode, že cirkevnú budovu dostane po dokončení rekonštrukčných prác. Budovu v súčasnosti vlastní ministerstvo kultúry.

Rímskokatolícka katedrála svätého Mikuláša bola postavená na začiatku 20. storočia. V 30. rokoch  bol tento kostol zavretý a slúžil ako sklad. Počas druhej svetovej vojny bol vážne poškodený. V povojnových rokoch bol čiastočne zrekonštruovaný a sídlil v ňom archív Kyjevského regiónu. Od roku 1980 v ňom sídli Dom organovej a komornej hudby. Ten ešte raz prerobenú budovu kostola využíva aj ako koncertnú sálu. Popri tom rímskokatolícka cirkev od roku 1992 slávi v katedrále pravidelné bohoslužby a rovnako dlho sa snaží získať späť tento kostol.

Vráteniu kostola dosiaľ bránila predovšetkým otázka premiestnenia organu do inej budovy. Obrovský organ bol postavený pre koncertnú sálu Domu organovej a komornej hudby, a nie pre kostol. Organ 3. septembra poškodil požiar, ktorý zničil aj časti interiéru budovy. Za príčinu požiaru sa považuje technická porucha organu. Rekonštrukčné práce by sa mali začať v októbri a mali by trvať do marca budúceho roka. To znamená, že katedrála by mohla byť odovzdaná farnosti už v marci, a nie až po tom, čo sa hudobný dom presťahuje do novej budovy v roku 2023. Farnosť je pripravená financovať renovačné práce, keď jej bude budova prenechaná. Katedrála bola už pred požiarom v zlom stave a potrebuje rozsiahlu obnovu.

Zdroj: NOEK

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 02.12.2021

  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine a záchranu bohuznámeho manželstva. Jano
  • O zdravie a požehnanie pre Máriu s rodinou. (Anna)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.