Celková čiastka
Zostávajúci čas
V Bratislave na Martinskom cintoríne sa konala pietna spomienka na obete monsterprocesu s Bielou légiou. Biela légia bola protikomunistická kresťanská organizácia, ktorá pôsobila na území Slovenska od jesene 1947 do roku 1955. Hovorí Ján Figeľ, predseda Správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára. „Toto stretnutie a spomienka je nielen na troch mučeníkov - Tunegu, Púčika a Tesára, ale aj na mnohých a pribudla tabuľa, ktorá pripomína, že v tom istom roku, zhruba v tom istom období boli prenasledovaní a popravení ďalší mladí ľudia: Tomáš Chovan, Pavol Kalinaj...“
Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesár zaplatili boj za slobodu vlastným životom. Boli odsúdení na doživotie, ale prokurátor Anton Rašla sa odvolal a tak ich Najvyšší súd odsúdil na trest smrti, ktorý bol vykonaný 20. februára 1951 na nádvorí väznice Krajského súdu v Bratislave. Hovorí Jozef Haľko, pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy. „V listoch, aj v osobnej komunikácii tesne pred popravou títo mladí muži vyjadrili hlbokú vieru v to, že Boh má všetko vo svojich rukách.“
Na pietnom akte sa zúčastnil aj premiér Slovenskej republiky Eduard Heger. Podľa jeho názoru títo mladí muži nechali dnešnej spoločnosti silný odkaz. „Boli ochotní za spoločnosť, za hodnoty, o ktorých verili, že sú kľúčové preto, aby sme mohli žiť život v spravodlivosti, život v rovnosti, boli ochotní ísť až tak ďaleko, že neváhali položiť svoj vlastný život. Kto dnes, koľkí z nás by sme boli ochotní ísť až takto ďaleko.“
Spomienka na popravených lídrov Bielej légie sa na Martinskom cintoríne koná každoročne.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram