TopTip

Na kostole v Kláštore pod Znievom pribudla nová socha

Na kostole v Kláštore pod Znievom pribudla nová socha

V exteriéri farského kostola v Kláštore pod Znievom inštalovali kamennú sochu svätého Mikuláša, ktorá aj navonok vyjadruje zasvätenie chrámu tomuto významnému svätcovi. Socha sa nesie v barokovom štýle, čím plne zapadá do koncepcie exteriéru kostola a jej predlohou boli kamenné sochy z Nitrianskeho hradu. Svätý Mikuláš je zobrazený ako biskup v tradičnom odeve s biskupskou berlou a mitrou na hlave. V pravej ruke ruke drží knihu, na ktorej sú zobrazené jeho atribúty, tri bochníky chleba. Socha predstavujúca sv. Mikuláša má približne 500 kg a bola ručne vysekaná dvomi umelcami - Jozefom Hrvoľom a Petrom Pohánkom z jedného kusa prírodného kameňa tzv. hořického pieskovca, ktorý sa ťaží v Čechách.

Požehnanie sochy sa uskutočnilo na Druhú adventnú nedeľu - na spomienku svätého biskupa Mikuláša. Do farnosti zavítal hosť - Mons. Jaroslav Pecha, ktorý v Kláštore pod Znievom v roku 1963 pôsobil ako kaplán. Veriaci sa na túto slávnosť pripravovali deväť dní modlitbou novény k svätému Mikulášovi.

„Aký odkaz môže mať pre nás svätý Mikuláš do tohto adventného obdobia? Zo života svätého Mikuláša vieme, že neváhal svoj majetok venovať chudobným a núdznym. Jedna legenda hovorí, že poznal muža s troma dcérami, ktorý však nemal financie na veno svojich dcér a tak ich zvažoval dať na prostitúciu. Mikuláš mu daroval väčšie množstvo zlata. Svätý Mikuláš nás môže do tohto adventného obdobia inšpirovať v niekoľkých smeroch - odvaha, pomoc, modlitba. Inšpirácia k odvahe nás môže značným spôsobom povzbudiť k boju v bitke našich každodenných dní. Jeho príklad pomoci druhým nás môže nasmerovať k hlbšej úcte a láske k bratom a sestrám. A napokon inšpirácia k modlitbe nás môže priviezť k čo najlepšej príprave na slávnosť Narodenia Pána," uviedli v správe Stanislav Varga a Kristína Zvedelová.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.