TopTip

Na hraniciach s Ukrajinou pomáhajú kňazi, seminaristi i laickí dobrovoľníci

Na hraniciach s Ukrajinou pomáhajú kňazi, seminaristi i laickí dobrovoľníci Košická eparchia

Vladyka Cyril Vasiľ po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine kontaktoval predstaviteľov ukrajinskej cirkvi a na Slovensku začali rozmýšľať, ako môžeme byť v tejto situácii nápomocní. Ako povedal pre rádio LUMEN, vo štvrtok a piatok miestny gréckokatolícky kňaz vo Vyšnom Nemeckom pri ukrajisnkých hraniciach ho informoval o príchode prvých utečencov, zvläšť matiek s deťmi, ktorí prichádzajú a potrebujú základnú pomoc. Prijatie, útechu a organizačnú pomoc pri presune ďalej. „Preto sme zorganizovali širšiu aktivitu zameranú na prípravu potravinových a hygienických balíčkov, jej rozdávanie na štátnej hranici, zabezpečenie miest na ubytovanie. Farnosti pripravujú miesta pre krátkodobé, ale aj dlhodobé prijatie utečencov z Ukrajiny,“ povedal arcibiskup Vasiľ s tým, že na fare vo Vyšnom Nemeckom už je ubytovaných niekoľko rodín, ktoré sa tam striedajú. „Jedni prichádzajú, druhí odchádzajú. Náš kňaz organizuje aj ubytovanie v kultúrnom dome, ktorú poskytla obec,“ povedal.

Na ukrajinskej hranici zriadili malý stánok na hranici, kde sú dobrovoľníci. „Sú tam naši bohoslovci, skauti z katolíckeho skautingu. Budeme tam vysielať ďalších dobrovoľníkov, striedajú sa tam duchovní otcovia,“ povedal vladyka Cyril.

Kňazi, seminaristi a dobrovoľníci z Košickej eparchie celú noc pokračovali v pomoci vo Vyšnom Nemeckom a Veľkých Slemenciach utečencom z Ukrajiny. Kvôli naplneniu kapacít prevážajú migrantov do Pútnického pastoračného centra bl. Anny Kolesárovej (Domček) vo Vysokej nad Uhom. Ako informuje eparchia na sociálnej sieti, stálechýba vyhrievaný stan, v ktorom by si skupina utečencov, ktorá pokračuje ďalej na západ, mohla pred ďalšou cestou oddýchnuť a zohriať sa.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.