TopTip

Na eucharistickom kongrese bol aj ekumenický patriarcha

Na eucharistickom kongrese bol aj ekumenický patriarcha zdroj foto: Jozef Pikula

Ekumenický patriarcha Bartolomej žiadal jednotu východnej a západnej cirkvi, ​​spoločné nasadenie za stvorenstvo a rešpektovanie ľudských práv.

Čestná hlava byzantského pravoslávia sa zúčastnila v sobotu popoludní na katolíckom Svetovom eucharistickom kongrese v Budapešti, kde sa konala okrem iného bohoslužba na Košútovom námestí pred parlamentom.

Predtým sa pravoslávny hosť z Istanbulu chopil slova na kongrese a konštatoval, že odluka cirkví protirečí Božiemu plánu. Víziou je spoločné slávenie Eucharistie a spoločné kresťanské svedectvo vo svete, podotkol ekumenický patriarcha.

Bartolomej vyzdvihol, že Eucharistia jej jadrom cirkevného života. Grécke slovo „eucharistia“ znamená „vďakyvzdanie“. To nám pripomína, že „náš život a stvorenstvo nie sú naším vlastníctvom, ale vzácnym darom od Boha“. Život cirkvi a kresťanské svedectvo vo svete sú živené Eucharistiou a sila, ktorá z nej rastie, premieňa spoločnosť. V tejto súvislosti patriarcha poukázal na veľké globálne výzvy, ako klimatické zmeny alebo opovrhovanie ľudskými právami.

V eucharistickej liturgii sa veriaci stávajú jedným telom „bez rozlišovania rasy, pohlavia alebo veku a bez ohľadu na sociálne, kultúrne alebo finančné postavenie“. Toto spoločenstvo v láske vytvára Božie kráľovstvo už na zemi. Liturgia je miestom vertikálneho stretnutia každého jedného človeka s Bohom, ako aj miestom horizontálneho stretnutia ľudí navzájom v spoločenstve.

Slávnostnej bohoslužbe na Košútovom námestí predsedal budapeštiansky kardinál Peter Erdö. Vo svojej kázni takisto vyzýval k jednote cirkví. „Náš súčasný svet naliehavo potrebuje svedectvo zjednoteného kresťanstva,“ povedal kardinál. Peter Erdö apeloval na veriacich, aby sa inšpirovali početnými svedectvami viery z uplynulých dní kongresu a sami konali podobne.

Po skončení bohoslužby tisíce veriacich z celého sveta kráčali v nočnej procesii po širokom bulvári Andrášiho ulice na Námestie hrdinov, „aby zvestovali mestu a svetu zázrak Ježišovej prítomnosti a prosili o jeho požehnanie,“ ako povedal kardinál Erdö.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.