TopTip

Mučenícky vzor svätého Juraja nám pripomína, aby sme boli hrdinskými svedkami

Mučenícky vzor svätého Juraja nám pripomína, aby sme boli hrdinskými svedkami TK KBS

Mučenícky vzor svätého Juraja nám pripomína, aby sme boli hrdinskými svedkami aj v dnešných časoch, ktoré sú ochotné vysmiať človeka, ktorý sa snaží dodržiavať kresťanské pravidlá. Dnešné formy prenasledovania sú jemnejšie, ale idú viac pod kožu. Povedal to v homílii pri nedeľnej eparchiálnej odpustovej slávnosti v Chráme svätého Juraja v Slovinkách arcibiskup Cyril Vasiľ. Apoštolský administrátor Košickej eparchie v príhovore pripomenul Ježišove slová, že my kresťania nie sme z tohto sveta a svet nás bude nenávidieť. Celé dejiny kresťanstva sú podľa vladyku Cyrila pokusom byť vo svete, nebyť zo sveta a pokúsiť sa meniť svet podľa Božej vôle. Svet vyžaduje často konformizmus, aby všetci robili rovnako. Mučeníci a kresťanstvo samo osebe sú tí, ktorí dokázali robiť opačne a svetu sa nepodriadili. Povedal to v homílii arcibiskup Cyril Vasiľ pri odpustovej archijerejskej svätej liturgii v Slovinkách. „Kristus nezavrhuje svet. Práve hovorí, že sme poslaní do sveta, aby sme tento svet zmenili.“ Arcibiskup Vasiľ na margo svätého Juraja pripomenul, že jeho život je poznačený legendami a veľa o ňom nevieme. Môžeme sa však dovtípiť, že jeho osobný príklad musel byť silný, keďže skoro po jeho smrti sa začala úcta k nemu šíriť po celom východe. „Dokázal odolať pokušeniu kariéry. Nástrah, ktoré vyplývali z istej pozície, aj mučeniu, aj smrti.“ Mučenícka smrť svätého Juraja nám pripomína, aby sme boli hrdinskými svedkami aj v dnešných časoch. Poukázal arcibiskup Vasiľ. „Koľkokrát sme aj v posledných dňoch počuli. Ten nemôže byť ministrom, lebo ten je katolík, ten je veriaci. Ten hovoril, že verí v zázraky. Ako môže byť tým alebo oným. V dnešnej forme prenasledovania sú oveľa jemnejšie, ale o to hlbšie idúce pod kožu.“
Gréckokatolícky chrám svätého veľkomučeníka Juraja v Slovinkách v okrese Spišská Nová Ves bol postavený v rokoch 1798 až 1808. V roku 1804 patril chrám k najväčším vo vtedajšej Mukačevskej eparchii.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.