TopTip

Možnosť po štyroch mesiacoch opäť sláviť verejné bohoslužby veľmi potešila veriacich aj kňazov

Možnosť po štyroch mesiacoch opäť sláviť verejné bohoslužby veľmi potešila veriacich aj kňazov TK KBS

Možnosť po štyroch mesiacoch opäť sláviť verejné bohoslužby veľmi potešila veriacich aj kňazov. Hovorí to predstavený komunity bratov Tešiteľov na najstaršom pútnickom mieste na Slovensku v Marianke Rafal Wesolowski. Na veriacich sa v pondelok teší aj farár v Novej Lesnej Anton Ziolkovský. Dodáva však, že pravidlo jeden človek na pätnásť metrov štvorcových dovolí prísť na svätú omšu len veľmi malému počtu veriacich. Tiež si nevie celkom predstaviť ako sa budú kontrolovať veriacim negatívne testy a kladie si otázku, či vôbec na to majú právo. Predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý bol iniciátorom petície proti absolútnemu zákazu bohoslužieb pripomína, že štvormesačný zákaz verejných bohoslužieb si nedovolila prijať žiadna z vyspelých krajín Európskej únie. 

Predstavený komunity bratov tešiteľov na pútnickom mieste v Marianke Faustin Wesolowski hovorí, že sa v pondelok veľmi teší na veriacich. Podľa neho slúžiť svätú omšu za zatvorenými dverami bez veriacich nie je nič príjemné. „Aj napriek tým všetkým zákazom veľmi veľa ľudí v poslednej dobe chodilo do Marianky len na súkromnú pobožnosť, pri Lurdskej jaskynke. To, koľko tam bolo sviečok za ten čas pandémie ukazuje, koľko ľudí areálne prichádzalo.“
Obnovenie verejných bohoslužieb vníma veľmi pozitívne aj farár v Novej Lesnej Anton Ziolkovský, ktorý absolútny zákaz verejných svätých omší viackrát verejne kritizoval. „Viem si predstaviť, že by v tých kostoloch mohlo byť oveľa, oveľa viac ľudí. Stačí keď porovnáme záznamy z toho, čo navštevujeme supermarkety, čiže tam podobné limity na počet osôb a štvorcové metre nie sú. Myslím si, že aj otázka samotného testu, je z môjho pohľadu na diskusiu. Neviem si predstaviť, akým spôsobom budeme preverovať prichádzajúcich do kostolov,“ zdôraznil.
Proti zákazu bohoslužieb protestovala dvoma petíciami aj Aliancia za rodinu. Jej predseda Anton Chromík pripomína, že takéto drsné a neodôvodnené zásahy do náboženskej slobody si nedovolila prijať žiadna krajina Európskej únie. „Sme radi, že tieto drastické a neodôvodnené opatrenia skončia. Slovensko nemá iný COVID ako ten, ktorý je v Európe a v Európe takéto opatrenia neboli bežné v takom dlhom čase,“ upozornil.
Kňaz Anton Ziolkovský aj Faustin Wesolowski si nemyslia, že po pandémii ľudia z kostolov nejako drasticky odbudnú. Koľko veriacich sa však reálne vráti k osobnej účasti na svätých omšiach, sa naplno ukáže až po úplnom uvoľnení opatrení.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.