TopTip

Zo zahraničia
Mlčanie sveta o dráme maloletých pakistanských kresťaniek

Mlčanie sveta o dráme maloletých pakistanských kresťaniek

Bojovníci za práva žien a detí prehliadajú únosy maloletých kresťanských dievčat, ktoré sú v Pakistane nútené uzatvárať sobáše so svojimi moslimskými únoscami. Len veľmi málo prípadov vychádza na denné svetlo a končí pred súdom. Odhaduje sa, že minulom roku sa stalo obeťou tohto zločinu približne tisíc dievčat.

V pakistanskej spoločnosti, ktorá sa v poslednej dobe stále viac radikalizuje, zostáva unášanie príslušníčok náboženských menšín stále spoločensky prijateľné. Miestne médiá sa nezaoberajú prípadmi znásilnených unesených maloletých kresťaniek, ich nútenej zmene náboženstva a sobášom s často s omnoho starším únoscom.

Jedna z katolíckych novinárok pracujúcich v Pakistane to nazýva "peklom nevinných jahniat vystavených ako korisť vlkom”. Anee Muskan pritom upozorňuje na absolútny nezáujem o toto zločinné počínanie v prostredí bojujúcom na Západe o práva žien. Najsilnejším hlasom prenasledovaných Pakistaniek je pápežská nadácia Pomoc trpiacej Cirkvi ACN, ktorá zaisťuje ich rodinám právnu pomoc a financuje potrebnú podporu. Má to absolútne zásadný význam, pretože väčšina unesených dievčat pochádza z chudobných rodín, ktoré nedokážu brániť svoje práva. Takúto pomoc dostala v posledných mesiacoch štrnásťročná Huma Younas, ktorá po znásilnení moslimským únoscom otehotnela, ďalej jej rovesníčky Maria Shahbaz a o rok mladšia Arzo Raja.

Hoci v mnohých pakistanských provinciách existuje zákaz sobášov s maloletými, súdy považujú takto uzavreté zväzky za platné, pretože zodpovedajú islamskému právu šaría. Protestantská organizácia Open Doors upozorňuje, že nútená manželstvo sa najmä v islamských krajinách stáva novou metódou prenasledovania kresťaniek.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.