TopTip

Mjanmarská armáda podpálila katolícky kostol

Mjanmarská armáda podpálila katolícky kostol zdroj foto: pexels.com

Ďalší katolícky kostol zničili jednotky vojenskej junty v štáte Kajah na východe Mjanmarska. Ako informovala ázijská spravodajská služba Ucanews vo štvrtok, v Dognechu, diecéza Loikaw, armáda podpálila farský kostol a niekoľko ďalších domov. Podľa cirkevných zdrojov sa vojaci utáborili v kostole a potom ho pri odchode z oblasti podpálili. Len pred pár dňami vyzvala Konferencia katolíckych biskupov Mjanmarska strany konfliktu, aby ušetrili miesta pre bohoslužby, nemocnice a školy.

Od vypuknutia konfliktu medzi armádou a milíciami Karenských národných obranných síl v máji 2021 bolo najmenej deväť katolíckych kostolov v diecéze Loikaw zasiahnutých delostreleckou paľbou a náletmi mjanmarskej armády. Jedným z najvážnejších útokov bolo pred rokom ostreľovanie kostola neďaleko Loikaw, pri ktorom zahynuli štyria katolíci.

Kostoly a cirkevné inštitúcie sú vždy terčom vojenských útokov aj v prevažne kresťanskom Čine. Čin na hraniciach s Indiou je jediným štátom v Mjanmarsku s väčšinovým kresťanským obyvateľstvom. V Kajahu kresťania predstavujú viac ako 40 percent obyvateľov. V Čine, Kajahu a Sagaingu sú vysídlené desaťtisíce ľudí. Od februárového prevratu v roku 2021 jednotky vojenskej junty zabili viac ako 1900 ľudí vrátane viac ako 100 detí; viac ako 14-tisíc ľudí uväznili.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Pequeña casa con tejado de gabletes y garaje.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.