TopTip

Misia medzi Rómami je výzva

Misia medzi Rómami je výzva TK KBS

Misia medzi Rómami je výzva. Je však možná a keď sa koná s právnymi prostriedkami, je aj účinná a prínosná. Jedným z cieľov rómskej misie je aj povzbudiť duchovnú, spoločenskú, vzdelanostnú úroveň, podporovať a implementovať kresťanskú kultúru a zlepšovať vzájomné vzťahy medzi komunitami. Na tomto poli vynikajú predovšetkým projekty gréckokatolíckej cirkvi cez jej gréckokatolícku rómsku misiu. Tá účinne pôsobí medzi Rómami v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov, Stará Ľubovňa a najnovšie aj v okrese Prešov. 

Pre širšie zastrešenie duchovnej služby Rómom, žijúcim v okolí Prešova, v decembri 2019 získala gréckokatolícka rómska misia na Sigorde budovu bývalého internátu. Hovorí vedúci rómskej misie Martin Mekel: „Z hlavných pilierov našej služby, ktorý sa nám najviac osvedčil v praxi s mladými, ale aj s dospelými, je realizovať pobytové aktivity pre Rómov niekde mimo ich komunity a práve preto sa usilujeme, pracujeme tu viac-menej každý deň na tom, že by sa to dalo do takého stavu, aby ľudia sem mohli prichádzať a teda Rómovia, ale nielen Rómovia, aby tu mohli nájsť občerstvenie, aj posilnenie, formáciu, spoločenský rozmer. Je to jedna z dôležitých vecí v rámci našej služby.“
V rámci gréckokatolíckej rómskej misie pôsobí 6 kňazov a tím laických spolupracovníkov. Jedným z nich je aj Lukáš Bužo, líder kapely F6. Sám prešiel formáciou, ktorú rómska misia ponúka a dnes pomáha ďalším Rómom. „Zmysel je ten, že dopad, ktorý má prísť na danú komunitu, pretrvá. A toto je asi najväčšia odmena, keď človek vidí, že jeho práca má zmysel a že tie veci nie sú chvíľkové, dočasné, ale naozaj trvajú a potom sa to prenáša na generácie. A toto je zmysel nášho centra, aby to bolo trvalé, aby zmena bola vnútorná a trvalá,“ povedal.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.