TopTip

Ministerstvo zahraničných vecí ocenilo zásluhy Danice Olexovej

Ministerstvo zahraničných vecí ocenilo zásluhy Danice Olexovej TK KBS

Zásluhy bývalej projektovej manažérky eRka Danice Olexovej ocenilo ministerstvo zahraničných vecí. V rámci Týždňa žien v diplomacii jej udelilo zlatú plaketu in memoriam. Ocenenie dostali aj ďalšie štyri ženy, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj medzinárodnej spolupráce a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Od tragickej smrti Danice Olexovej po páde lietadla v Etiópii uplynuli dva roky. 

Danica Olexová pôsobila päť rokov v Keni ako rozvojová poradkyňa pre slovenské a rakúske rozvojové mimovládne organizácie. Po svojom návrate na Slovensko pracovala pre eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí a ako projektová manažérka sa venovala rozvojovým projektom a dobrovoľníckemu programu v Afrike. Intenzívne sa angažovala aj v celoslovenskej koledníckej akcii Dobrá novina. Na jej ocenenie reaguje riaditeľ Dobrej noviny Daniel Fiala. „V eRku si veľmi vážime, že aj ministerstvo bolo oslovené Danicinym životným príbehom a ocenilo jej svedomitú prácu i to, že robila dobré meno Slovensku v zahraničí,“ povedal.
10. marca 2019 vo veku štyridsaťdva rokov tragicky zahynula pri leteckom nešťastí v Etiópii. Dobre ju poznal aj riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku Ivan Kňaze. „Kdekoľvek prišla, tak takmer všade ju ľudia poznali. Bola srdečný človek s dávkou humoru, takže dokázala si veľmi rýchlo týchto ľudí v Afrike získať,“ povedal Ivan Kňaze pre Rádio LUMEN.
Okrem Danice Olexovej ocenil minister zahraničných vecí Ivan Korčok aj koordinátorku Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Keni Dáriu Kimuli. Vyzdvihol aj zásluhy veľvyslankyne Márie Krásnohorskej, najvyššie postavenej Slovensky v štruktúrach EÚ Kataríny Maternovej a tiež Eriky Kvapilovej, ktorá sa od začiatku deväťdesiatych rokov systematicky zaoberá sociálnou politikou, postavením a právami žien.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.