TopTip

Ministerstvo zahraničných vecí ocenilo A. Neuwirtha

Ministerstvo zahraničných vecí ocenilo A. Neuwirtha TK KBS

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí udelilo Antonovi Neuwirthovi najvyššie vyznamenanie rezortu, medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu. Minister Ivan Korčok odovzdal medailu Anne Záborskej, dcére Antona Neuwirtha. Ocenil pri tom prvého veľvyslanca našej krajiny pri Svätej stolici pri príležitosti stého výročia jeho narodenia. Minister vyzdvihol, že Anton Neuwirth svojím osobným vkladom prispel k budovaniu slovenskej diplomacie a poukázal na jeho život, ktorý bol svedectvom hodnôt a tolerancie. 

 

Anton Neuwirth bol lekár, pedagóg, politik a diplomat. Komunistický režim ho pre vieru odsúdil na dvanásť rokov väzenia. Po Nežnej revolúcii sa zapojil do verejného života. Minister zahraničných vecí, ktorý Antona Neuwirtha ocenil medailou za zásluhy o slovenskú diplomaciu, vyzdvihol jeho život, ktorý bol svedectvom tolerancie, znášanlivosti a úcty k človeku. „Jeho pôsobenie v politickom živote, v diplomacii, bolo prejavom vlastenectva, ktoré bolo neodlučiteľne späté s náboženským a národnostným vzájomným rešpektom. Svojím osobným príkladom prispel k budovaniu slovenskej diplomacie a osobitne k rozvoju vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou,“ povedal minister.


Ocenenie pre Antona Neuwirtha prevzala jeho dcéra, poslankyňa parlamentu Anna Záborská. Ocenenie ju veľmi prekvapilo a pri preberaní cítila radosť a vďačnosť. „Myslím si, že to by bol cítil aj on a že si niekto váži to, čo priniesol do slovenskej diplomacie,” povedala. Anna Záborská hovorí, že si na živote svojho otca okrem iného váži jeho vzťah, ktorý mal k ľuďom. „Každý človek bol dôležitý. On si uvedomoval, že každý človek je jedinečný a je on sám a nemá kópiu, stvorený na Boží obraz a z toho vyplývala aj tá zodpovednosť, ako s ním hovoril, akú pozornosť mu venoval a akú pozornosť venoval jeho problémom,“ zaspomínala Záborská.


Anton Neuwirth zomrel dvadsiateho prvého septembra 2004 v Bojniciach vo veku osemdesiattri rokov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.