TopTip

Ministerstvo kultúry ocenilo najlepšie zreštaurované či zrekonštruované národné kultúrne pamiatky

Ministerstvo kultúry ocenilo najlepšie zreštaurované či zrekonštruované národné kultúrne pamiatky TK KBS

Ministerstvo kultúry ocenilo najlepšie zreštaurované či zrekonštruované národné kultúrne pamiatky. Katolícka cirkev si odniesla dve z troch hlavných cien Fénix 2022. Deväťčlenná odborná porota hodnotila projekty pamiatkovej obnovy národnej kultúrnej pamiatky ukončené v roku 2020 a 2021. Hlavnú cenu v súťaži Kultúrna pamiatka roka – Fénix 2022 získala obnova Kostola svätého Jána Krstiteľa na cintoríne v Modre. Na gala večeri ocenenie prevzala Katarína Machatová z občianskeho združenia Združenie záchrany cirkevných pamiatok v Modre. „Toto ocenenie vnímam ako rovnocenné pre Združenie záchrany cirkevných pamiatok v Modre a tak isto ako aj pre vlastníka pamiatky, Rímskokatolícku farnosť Modra. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili na tejto obnove, či už to boli projektanti alebo reštaurátori. Chcela by som veľmi poďakovať aj dobrovoľníkom, tisícky hodín boli odrobených dobrovoľnícky na tejto pamiatke,“ povedala.

Druhú hlavnú cenu v súťaži Kultúrna pamiatka roka získala rekonštrukcia Meštianskeho domu v opevnení Martineum pri Katedrále svätého Martina v Bratislave. Za udelenie ceny Fénix 2022 sa na gala večeri poďakoval Peter Slepčan, farár Farnosti svätého Martina. „Do katedrály v roku 2019 prišlo pol milióna návštevníkov a Martineum je zázemie pre katedrálu, ak chceme ďalej s chuťou slúžiť.“

Tretina cena bola udelená za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky, ktorou boli ruiny Hradu Uhrovec. Aj v tomto prípade je vlastníkom katolícka cirkev. Všetci ocenení získali aj finančnú odmenu vo výše 10-tisíc eur od generálneho partnera súťaže.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Modernes Hausprojekt mit 4 Zimmern.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.