TopTip

Milióny ľudí v Tigraji trpia podvýživou a hladom

Milióny ľudí v Tigraji trpia podvýživou a hladom zdroj foto: pexels.com

Okamžité ukončenie blokády a obliehania severoetiópskeho regiónu Tigraj, v ktorom zúri občianska vojna, požaduje miestny katolícky biskup Tesfaselassie Medhin. Medzičasom viac ako päť miliónov ľudí trpí podvýživou a hladom, povedal adigratský eparcha. Informovala o tom vatikánska misijná tlačová služba Fides. Viac ako dva milióny vysídlených ľudí žijú vo vnútorných utečeneckých táboroch, väčšinou s nedostatkom jedla a vody a bez lekárskej starostlivosti. Všetko to pripomína „tichú genocídu“.

V dôsledku blokády sa len ťažko dostáva k ľuďom prichádzajúca humanitárna pomoc. „Pokračujúce obliehanie zo strany centrálnej vlády a okupačných vojsk nás úplne odizolovalo od našich farárov a komunít vo zvyšku sveta a od našich medzinárodných katolíckych sietí,“ povedal biskup. Každý ďalší deň stojí životy nevinných ľudí.

„Vzdajte sa blokády a obnovte základné zásobovanie tigrajského obyvateľstva,“ uvádza sa v apeli biskupa na strany konfliktu. Aj na medzinárodnej úrovni je potrebné vyvinúť väčší tlak na vládu, aby sa začal mierový dialóg.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA) v stredu vyhlásil, že v Tigraji chýba veľké množstvo hnojív pre aktuálne vegetačné obdobie. Pre nedostatok pohonných látok sa začiatkom júla zastavila aj distribúcia potravín. Etiópia momentálne zažíva jedno z najhorších období sucha za ostatných 40 rokov. Medzinárodné trhy s hnojivami a palivami sú navyše zaťažené vojnou na Ukrajine.

Obyvateľstvo v regióne Tigraj už takmer dva roky sužuje ozbrojený konflikt. Ten eskaloval v novembri 2020 po rokoch napätia medzi Tigrajským ľudovým oslobodzovacím frontom (TPLF) a etiópskou vládou. Utekať už museli státisíce ľudí, zničenie je rozsiahle. Nakupovať potraviny na mieste je čoraz ťažšie. V dôsledku rýchlo rastúcej inflácie prudko vzrástli ceny potravín, ako aj ceny benzínu a nafty.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Grande maison avec toit plat.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.