Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Začiatok a koniec života je v náboženstvách posvätným momentom. V spoločnosti je vždy väčšia pravdepodobnosť, že veriaci sú skôr zástancovia politiky, ktorá sa týka týchto skutočností. Týždenník The Economist si všíma, ako sa ku skutočnosti eutanázie stavajú náboženskí predstavitelia tvárou v tvár verejnej mienke.
V tejto súvislosti stojí za pozornosť aktivita dvoch maltských biskupov, ktorí sa obrátili na poslancov maltského parlamentu. Predmetom ich listu bola skutočnosť, že poskytovanie lekárskej asistencie pri náhlom ukončení života nie je v najlepšom záujme pacienta. Apelovali tak na legislatívne návrhy, ktoré v budúcnosti bude maltský parlament posudzovať. Podobne sa vyslovil aj bruselský arcibiskup Jozef de Kesel, ktorý vyhlásil, že Cirkev sa musí viac angažovať vo svojich službách umierajúcim. Mali by tomu podľa neho pomôcť akési pojazdné kostoly, kde by umierajúci našli podporu a pomoc.
V súvislosti s poskytovaním eutanázie zaujímavo vyznieva vládny prieskum vo Veľkej Británii z roku 2013. Podľa neho sa proti eutanázii vyslovili siedmi z desiatich moslimov, respektíve šesť z desiatich katolíkov. Až 77 % príslušníkov anglikánskej cirkvi s eutanáziou súhlasí. Čo sa týka názoru ľudí, ktorí sa považujú za neveriacich, až 85% z nich s eutanáziou súhlasí.
The Economist si všíma názorovú zmenu predstaviteľov anglikánskej cirkvi. Tí tvrdia, že spoločenský a právny kontext pastoračnej služby sa mení. Reagujú tak na požiadavky svojich veriacich, ktorí sa na nich obracajú s otázkami o dôstojnej smrti. Aj bývalý canterburský arcibiskup Lord Carey sa vyjadril, že predstavitelia anglikánov by mali počúvať hlas verejnej mienky, ktorá sa v otázkach eutanázie mení.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram