TopTip

Medzinárodný deň Rómov bol príležitosťou k pripomenutiu si vzájomného spolužitia

Medzinárodný deň Rómov bol príležitosťou k pripomenutiu si vzájomného spolužitia TK KBS

Medzinárodný deň Rómov, ktorí sme si pripomínali vo štvrtok, bol príležitosťou k pripomenutiu si vzájomného spolužitia, bohatosti rómskej kultúry, jej tradícií a dejín, ako aj jej vplyvu na oblasť hudby, divadla a tanca majoritných kultúr národov Európy. Zároveň bol tento deň aj príležitosťou upozorniť na problémy, ktorým Rómovia čelia. Povedal to pre Rádio Lumen predseda Rady KBS pre Rómov a menšiny, arcibiskup Bernard Bober. Košický metropolita zároveň vyzdvihol prácu všetkých kňazov, rehoľných sestier aj laikov, ktorí sa venujú pastoračnej práci v rómskych komunitách. „Zároveň tento deň bol upozornením na problémy, ktorým Rómovia čelia a teda aj k povzbudeniu, k ochráne a podpore ľudských práv Rómov a k prevencii ich diskriminácie. Je to výzva pre nás všetkých, aby sme si všimli každého, kto s nami žije v tejto našej republike,“ povedal arcibiskup Bober.
Košický arcibiskup pripomína, že katolícka cirkev vidí dar a požehnanie v každom človeku prostredníctvom služby rôznych ľudí. „Napríklad kňazov, rehoľníkov, laikov, dobrovoľníkov, ako aj zamestnancov charity a komunitných pastoračných a krízových centier pomáha práve tým, ktorí najviac potrebujú.“
Arcibiskup Bernard Bober tiež upozornil, že častokrát sa zasvätení či laickí misionári stávajú spolu s rómskou komunitou, ktorú sprevádzajú, vylúčení a nepochopení majoritnou spoločnosťou. „Keďže patria do katolíckej cirkvi, treba parafrázovať spolu so svätým Pavlom – pre slabých som sa stal slabým a pre Rómov som sa stal Rómom. Chcem oceniť prácu všetkých pastoračných aktívnych ľudí, či laikov alebo zasvätených rehoľníkov, aj kňazov, dokonca máme aj diakonov, ktorí veľký potenciál, ktorí majú, venujú práve Rómom,“ zdôraznil arcibiskup Bober.
Pastoračná práca s Rómami prebieha v dvadsiatich pastoračný dielach, ako inštitucionalizovaná pastoračná práca a v približne 100 farnostiach neformálnejším spôsobom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.