Celková čiastka
Zostávajúci čas
Sloboda, suverenita, nezávislosť a územná celistvosť Libanonu sú podľa hodnotenia maronitských biskupov tesne pred koncom. V stredu vyzvali libanonský ľud, aby sa zo všetkých síl postavil proti regionálnym a miestnym silám v pozadí. Ide o život alebo smrť, uvádza sa v stanovisku po stretnutí biskupov pod vedením patriarchu Bečaru Bútrosa Raia v patriarchálnom sídle v Bkerké severne od Bejrútu.
Občania Libanonu sú systematicky ponižovaní, myslia si biskupi. Poukázali na dlhé rady na čerpacích staniciach, na rozsiahly nedostatok liekov a základných potravín a na ťažkosti Libanončanov dostať sa k svojim úsporám v bankách. Biskupi vo svojom stanovisku apelovali na svedomie obchodníkov, importérov a pašerákov, aby nezneužívali situáciu trpiacich ľudí na dosahovanie nezákonných ziskov. Každý, kto nezákonne hromadí tovar, musí byť postavený pred súd a skonfiškovaný tovar sa musí rozdať núdznym.
Maronitskí biskupi vytkli politikom „nezodpovedné zotrvávanie pri zlom manažovaní verejných záujmov a verejných prostriedkov“. Politická kríza sa medzičasom zhoršila do takej miery, že už viac ako rok nie je možné zostaviť vládu. Medzinárodné spoločenstvo biskupi vyzvali, aby prispelo k ochrane Libanonu, jeho politickej štruktúry a osudu jeho občanov.
Žiadne palivo, žiadna múka, žiadna voda
Jedným z mnohých dôsledkov pretrvávajúceho nedostatku pohonných hmôt je nedostatok múky v libanonských pekárňach. „Zásoby múky v pekárňach budú od dnešného dňa vyčerpané,“ povedal prezident zväzu libanonských pekárov Ali Ibrahim. V stredu muselo niekoľko pekární zastaviť svoju prevádzku. Asociácia libanonských mlynárov v utorok oznámila, že z dôvodu nedostatku pohonných hmôt od stredy postupne odstaví mlyny.
Dočasný minister hospodárstva Raoul Nehme informoval pekárne, že pre nedostatok pohonných hmôt nebude dodávaná múka. Ibrahim vyzval na úpravu ceny chleba v súlade s cenou pohonných hmôt. Cena chleba v Libanone bola nedávno viackrát zvýšená. Ministerstvo priemyslu a hospodárstva ako dôvod uviedlo rast cien pohonných hmôt a s tým spojené vyššie náklady na dopravu, ako aj ukončenie dotácií na určité prísady.
Pred niekoľkými dňami bolo oznámené, že kríza pohonných hmôt má ďalekosiahle následky aj na zásobovanie krajiny pitnou vodou. V supermarketoch po celej krajine dochádzajú fľaše s vodou. V pozadí sú problémy s fľašovaním a dodávkami z dôvodu nedostatku pohonných hmôt.
Zástupca popredného libanonského fľašovateľa vody povedal, že produkcia bola v uplynulých týždňoch znížená o 50 percent. Spoločnosť navyše prestala prijímať nových súkromných zákazníkov na týždenné dodávky vody do domácností. Chýbajú pohonné hmoty na čerpanie vody a výrobu plastových fliaš. Aj dodávka balenej vody trpí pre nedostatok pohonných hmôt.
Voda z vodovodu v Libanone v rozsiahlych častiach krajiny nedosahuje kvalitu pitnej vody, preto popri vode z prameňa je pitná voda vo fľašiach hlavným zdrojom tekutín. Častiam krajiny hrozí režim prísneho prideľovania vody z vodovodu. Aj tu je prevádzka generátorov a čerpadiel zasiahnutá palivovou krízou.
Pomocný fond OSN pre deti Unicef medzičasom varoval pred závažným nedostatkom vody pre viac ako štyri milióny ľudí v Libanone. Tento stav môže mať vážne následky na verejné zdravie a hygienu. Unicef varoval tiež pred rizikom šírenia chorôb prenášateľných vodou.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram