Celková čiastka
Zostávajúci čas
Maronitská cirkev chce zveriť väčšiu zodpovednosť ženám a posilniť ich práva. V polovici septembra v sídle maronitského patriarchátu pri Bejrúte predstavili nový dokument: „Povolanie a poslanie žien v Božom pláne, živote cirkvi a spoločnosti.“
Podľa dokumentu, na ktorom sa intenzívne pracovalo dva roky, je potrebné posilniť participáciu žien na vedení a spravovaní cirkvi a ich zapojenie do rozhodovania. Ženy treba povzbudzovať k teologickému štúdiu. Mala by sa posilniť ženská prítomnosť na cirkevných súdoch.
S cieľom lepšie sprevádzať ženy, ktoré sa musia zodpovedať pred cirkevným súdom, sa má na tento účel zriadiť osobitný orgán v rámci cirkevných súdov. Malo by sa konať viac cirkevných iniciatív alebo seminárov, ktoré sa zaoberajú právami a otázkami žien. V súvislosti so službou žien je potrebné znovuobjavenie vlastných východných tradícií a teológií.
Nový dokument treba vnímať v kontexte synodálneho procesu, ktorý prebieha od roku 2021, už prešiel regionálnymi a kontinentálnymi fázami a vyvrcholí prvým celosvetovým zhromaždením v októbri v Ríme.
Prezentácia nového dokumentu sa stretla s veľkým záujmom. Nechýbali osobnosti z cirkvi a spoločnosti, ale aj zástupkyne ženských organizácií a skautov z rôznych eparchií Libanonu. Prišli aj ľudia zo štátov Perzského zálivu, Sýrie a Jordánska.
Profesorka Mirna Mzawaková, vedúca maronitského pastoračného úradu pre ženy, predstavila nový dokument, ktorý sumarizuje výsledky mnohých prieskumov, štúdií a konzultácií v teréne. Je rozdelený do štyroch tematických okruhov: antropologické, spoločenské, cirkevné a právne výzvy.
Podľa Mzawakovej teologické konštanty dokumentu vychádzajú z podstaty a poslania Cirkvi, ako sú stanovené najmä v dogmatickej konštitúcii Lumen gentium Druhého vatikánskeho koncilu. Podľa Mzawakovej na základe krstu je nevyhnutné, aby sa všetci kresťania podieľali na živote a úlohách cirkvi a na kráľovskom kňazstve.
Nový dokument má pripomenúť, že ženy sú plnoprávnymi členkami Kristovho mystického tela a majú rovnakú dôstojnosť ako všetci pokrstení členovia. Preto sa majú podieľať aj na vedení a rozhodovaní v cirkvi. Nový dokument otvára aj otázku ženského diakonátu.
Maronitská cirkev s vyše tromi miliónmi veriacich je najväčšou orientálnou katolíckou cirkvou. V Libanone, kde je táto cirkev významným spoločenským a politickým faktorom, žije takmer jeden a pol milióna maronitov.
Zdroj: Pro Oriente
https://www.pro-oriente.at/en/news/die-maronitische-kirche-nimmt-frauen-verstaerkt-in-den-blick
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram