TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Manželia Mikolášikovci: Deťom dávame voľnosť, ale aj hranice

Manželia Mikolášikovci: Deťom dávame voľnosť, ale aj hranice Manželia Mikolášikovci so svojimi deťmi

V čase karantény, keď sme dni trávili hlavne doma, si niektorí z vás možno klikli aj na stránku zastolom.sk. Za týmto portálom, ktorý chce sprevádzať rodiny na ceste viery, stoja manželia Marcel a Andrea Mikolášikovci z Ivanky pri Dunaji. V rubrike Byť šťastnou rodinou dnes nám prezradili nielen to, čo ich priviedlo k založeniu tohto webu, ale porozprávali nám aj o výchove svojich detí a tiež o rodine ako domácej cirkvi.

Rozmer rodiny ako domácej cirkvi sa začal viac zdôrazňovať počas zákazu slúženia verejných bohoslužieb, keď sme sledovali sväté omše cez médiá a internet z našich domovov. Čo to znamená žiť ako domáca cirkev, Mikolášikovci objavujú aj po 11 rokoch spoločného života. „Snažíme sa o tom najmä rozprávať,“ prezrádza Marcel. Andrea vzápätí dopĺňa, že sa v priebehu rokov snažili vyvíjať konkrétne nástroje, ktoré im pomôžu žiť v domácej cirkvi. Všimli si, že nielen deti, ale aj oni ako rodičia veľmi dobre reagujú na dva hmatateľné symboly. „Prvým sú farby. V našom modlitebnom kútiku sa snažíme vždy mať farbu aktuálneho liturgického obdobia, aby deti videli, že náš domáci oltár súvisí s oltárom, ktorý vidia v kostole. Druhou vecou je život na tepe liturgického roka. Pomáhajú nám v tom špeciálne kartičky s motívmi svätých,“ hovorí matka štyroch detí s tým, že vďaka tejto pomôcke sa spájajú so životom cirkvi ako rodina každý deň, nielen keď idú v nedeľu do chrámu.

Starať sa naraz o všetky deti vo veku od jedného až do deväť rokov nie je vôbec jednoduché. Andrea s jemným úsmevom vraví, že k výchove pristupujú veľmi vážne. Snažia sa ich vychovávať najlepšie, ako vedia. „Sme si vedomí našich chýb, preto sa z nich snažíme poučiť a necháme si aj preventívne poradiť od iných. Máme podobnú víziu výchovy. To nám pomáha prekonať krátkodobé neúspechy, pretože vieme, že to nie je konečná zastávka,“ vraví Andrea. „Dávame im voľnosť tam, kde to má zmysel, ale majú aj primerané hranice, aby sme z nich vyformovali integrované osobnosti, ktoré si neskôr budú vedieť urobiť poriadok vo svojom živote aj sami,“ dopĺňa hlava rodiny Marcel.

A ako je to s tým portálom zastolom.sk? Mikolášikovcom po návrate z medzinárodnej komunity v rakúskom Trumau, kde Andrea študovala katolícku teológiu, chýbal na Slovensku portál, ktorý by ako manželia radi navštevovali. Rozhodli sa ho preto založiť. „Stalo sa to pred 7 rokmi, keď sme čakali naše druhé dieťa. Postupne sme s pribúdajúcimi deťmi rozširovali aj obsah tejto stránky. Dnes píšeme o všetkých kľúčových témach súvisiacich s rodinným životom: komunikácia, manželská spiritualita, výchova detí vo viere, materstvo, otcovstvo, ale aj potraty či homosexualita,“ uzatvára angažovaná mama.

Celé svedectvo rodinného života Marcela a Andrey Mikolášikovcov, v ktorom hovorili aj o pilieroch ich manželstva, nájdete v našom ARCHÍVE.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.08.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
  • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie syna Miloša a za zázrak nájdenia dobrej manželky. Mama
  • Za obrátenie môjho syna Vladimíra a pokoj v našej rodine. Mama Alžbeta
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.