TopTip

Madagaskarskí biskupi varujú pred hroziacim hladomorom

Madagaskarskí biskupi varujú pred hroziacim hladomorom zdroj foto: pexels.com

Na katolícku humanitárnu organizácia missio Mníchov sa obrátili s naliehavou žiadosťou o pomoc jej projektoví partneri z Madagaskaru. Miestni biskupi varujú pred hroziacim hladomorom v dôsledku pretrvávajúceho sucha, informovala v stredu humanitárna organizácia missio Mníchov. Situácia sa vyhrotila, píše biskup diecézy Morondava Marie Fabien Raharilamboniaina. „Je to čoraz horšie. Každý deň zomrie mnoho ľudí.“ Biskup tvrdo kritizuje vládu, od ktorej prichádzajú podľa jeho slov prichádzajú len politické debaty a sľuby.

Podľa slov biskupa sú naliehavo potrebné udržateľné riešenia, ako sú zavlažovacie projekty. Podľa jeho slov existujú plány na uskutočniteľné projekty, ako je výstavba kanála z východu na juhovýchod: „Existuje niekoľko riek, ktoré by mohli zavlažovať púšť tejto rozsiahlej oblasti. Tento veľký projekt by mohol zastaviť vnútorné vysídlenie a zmeniť túto púšť na raj.“

Podľa Raharilamboniaina je pravda, že potravinová pomoc od humanitárnych organizácií je dôležitá na zvládnutie akútnej núdze. Z dlhodobého hľadiska však obyvateľom Madagaskaru pomáhajú iba projekty, ktoré podporujú boj proti procesu rozširovania púšte. 

Aj pomocný biskup madagaskarského hlavného mesta Antananarivo Jean Pascal Andriantsoavina sa obrátil na missio Mníchov a vyzval na solidaritu s ľuďmi v núdzi: „Toto nebezpečenstvo požiera krajinu. Ľudia trpia hroziacim hladomorom.“ Madagaskar tvrdo zasahujú dôsledky „do očí bijúcich klimatických zmien“.

Podľa neho 95 percent populácie žije pod hranicou chudoby. „Mnohí z nich si môžu dovoliť iba jedno jedlo denne, niektorí dokonca dostanú niečo na zjedenie len dvakrát alebo trikrát týždenne.“ Najchudobnejší sa živia hmyzom a vývarom zo sladkých zemiakových listov. Väčšina roľníkov už nemôže žať to, čo zasiali. Okrem toho prudko vzrástli ceny ryže, cukru a oleja.

Katolícka humanitárna organizácia missio Mníchov podporuje zavlažovací a solárny projekt v Betakilonine. V arcidiecéze Toliara zriadila domov pre duševne chorých ľudí a vo vidieckej komunite Efoetse viacúčelovú halu. Tam sa ponúkajú príležitosti na voľný čas a vzdelávanie pre deti a mladých ľudí, ako aj kurzy gramotnosti a odborné kurzy. Okrem toho missio Mníchov poskytuje preklenovaciu pomoc z missio corona fondu v Antananarivskej arcidiecéze.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.