Celková čiastka
Zostávajúci čas
Berlín, 25.05.2024 Ukrajinský jezuita Michailo Stančišin je presvedčený, že vojna sa pre Ukrajinu skončí dobre aj napriek mnohým obetiam. Rehoľník zo Ľvova to povedal pre nemeckú katolícku tlačovú agentúru KNA. Stančišin je momentálne v Nemecku a zúčastňuje sa aj na Katolíckych dňoch, ktoré sa začali v stredu 29. mája v Erfurte. Okrem modlitieb a humanitárnej pomoci je však potrebná aj vojenská podpora zo strany Západu. Aj pacifizmus je len prejavom strachu. „Jedného dňa nastane spravodlivý mier; a nastane zmierenie, ktoré je hodné tohto pojmu,“ povedal jezuita. Budúcnosť Ukrajiny je demokratická a leží v Európe.
Jezuita vyzval Nemcov, aby prehodnotili svoj postoj k Rusku. „Nebojte sa! Nebojte sa Ruska a ruskej armády,“ povedal Stančišin. Je chybou príliš sa nechať zastrašiť silou Ruska.
„V mojej vlasti spáchali kruté činy a priniesli nevinným ľuďom nevýslovné utrpenie. A pokračujú v tom,“ povedal Stančišin. Strach však nie je dobrý radca a Putin špekuluje so strachom Západu. „Nesmieme mu robiť túto láskavosť.“ Jezuita pôsobí v Ľvove. Na začiatku ruskej útočnej vojny sa dostal do Charkova, aby podporil ľudí na frontovej línii.
Kyjevský arcibiskup: Túžba Ukrajiny po slobode podnecuje odpor
Mníchov, 25.05.2024 Desať rokov konfliktu, dva roky vojny: túžba po slobode a demokracii je na Ukrajine stále živá, ako zdôraznil v nemeckom Freisingu vrchný kyjevský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Vyjadril sa tak počas návštevy humanitárnej organizácie Renovabis, ktorá nasledovala po stretnutí ukrajinských gréckokatolíckych biskupov v Mníchove.
Túžba po demokracii, súdržnosť a solidarita „dodnes živia odpor ukrajinského ľudu proti ruskému agresorovi“, pokračoval Ševčuk. Cirkev je v krajine vnímaná ako „sociálny faktor“, ktorý drží ľudí pohromade a posilňuje ich aj za tých najťažších okolností.
Na riaditeľa Renovabisu Thomasa Schwartza urobila dojem „sila, s akou naši partneri, ako napríklad gréckokatolícka cirkev so svojimi štruktúrami, stoja na strane ľudí na Ukrajine a podporujú ich v čase ich núdze“. Neustále letecké útoky či ničenie životne dôležitých zdrojov v konečnom dôsledku sledovali cieľ vyčerpania.
Ako „maják budúcnosti krajiny“ ocenil Schwartz Ukrajinskú gréckokatolícku cirkev, ktorej hlavou je Ševčuk, ako aj rímskokatolícku cirkev na Ukrajine. Na najbližšie semestre sú naplánované aj študijné štipendiá pre Ukrajinskú katolícku univerzitu vo Ľvove: Renovabis tak od roku 2022 podporil už 650 študentov.
Ukrajinská gréckokatolícka cirkev je s približne piatimi miliónmi príslušníkov na celom svete najväčšou z východných katolíckych cirkví. Uznáva pápeža ako svoju hlavu a praktizuje byzantský obrad v ukrajinskom jazyku. Z 36 eparchií a exarchátov cirkvi sa 20 nachádza v zahraničí, z toho 12 len v Severnej a Južnej Amerike.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram