Celková čiastka
Zostávajúci čas
Vilniuský metropolita Innokentij (Vasiljev) poprosil listom Moskovský patriarchát, aby priznal jeho eparchii nezávislý status. Pravoslávna cirkev v Litve doteraz existuje ako eparchia Ruskej pravoslávnej cirkvi a tým podlieha Moskovskému patriarchátu. Teraz si želá autonómny status podľa vzoru pravoslávnych cirkví v Lotyšsku, Estónsku a Moldavsku, ako aj ruskej cirkvi v zahraničí.
Tieto cirkvi sú nezávislé pri organizovaní svojho cirkevného života a vo svojich rozhodnutiach, ale uchovávajú si kánonické spojenie s Moskovským patriarchátom. Toto by zodpovedalo situácii pravoslávnej cirkvi v Litve, ktorá sa už teraz rozhoduje sama a nemá nijaké finančné väzby na Moskovský patriarchát, vysvetlil Innokentij. Posvätný synod Ruskej pravoslávnej cirkvi chce preskúmať túto prosbu a na tento účel zriadil príslušnú komisiu.
Litovská premiérka Ingrida Šimonytė-ová v liste ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi deklarovala vládnu podporu litovským pravoslávnym, ktorí sa chcú úplne odlúčiť od Moskovského patriarchátu. Pre otvorené podporovanie vojny na Ukrajine ruským patriarchom Kirillom majú niektorí litovskí duchovní v úmysle opustiť Ruskú pravoslávnu cirkev. Viacero kňazov poprosilo patriarchu Bartolomeja o prijatie do Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. Litovský metropolita Innokentij, ktorý jasne odsudzuje vojnu na Ukrajine, týchto kňazov suspendoval.
Litovská vláda vyjadruje svoje porozumenie a podporu týmto duchovným a všetkým litovským pravoslávnym, ktorí chcú z dôvodov svedomia opustiť Moskovský patriarchát. Litovská vláda ponúka spoluprácu pri rozbiehaní aktivít Ekumenického patriarchátu v Litve. Litovský veľvyslanec v Turecku, ktorý 18. mája doručil list litovskej premiérky patriarchovi Bartolomejovi, poukázal na to, že pravoslávie je druhou najväčšou tradičnou náboženskou komunitou v Litve. Navyše táto komunita sa rýchlo rozrastá, pretože v krajine je viac ako 50-tisíc ukrajinských vojnových utečencov.
Metropolita Innokentij kritizoval, že litovská vláda bez jeho vedomia diskutovala o osude jeho komunity. Podľa Innokentija absolútna väčšina litovských pravoslávnych ani len neuvažuje o zmene jurisdikcie. Teraz je potrebný „otvorený, úprimný a prajný dialóg“, ku ktorému je vždy ochotný. Kňazi, ktorí chceli prestúpiť do Ekumenického patriarchátu, sa vydali cestou schizmy a „vniesli zmätok do pravoslávnej komunity, a toto ohrozuje stabilitu litovskej spoločnosti“.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram