TopTip

Litovský metropolita žiada Moskvu o autonómny status

Litovský metropolita žiada Moskvu o autonómny status zdroj foto: pexels.com

Vilniuský metropolita Innokentij (Vasiljev) poprosil listom Moskovský patriarchát, aby priznal jeho eparchii nezávislý status. Pravoslávna cirkev v Litve doteraz existuje ako eparchia Ruskej pravoslávnej cirkvi a tým podlieha Moskovskému patriarchátu. Teraz si želá autonómny status podľa vzoru pravoslávnych cirkví v Lotyšsku, Estónsku a Moldavsku, ako aj ruskej cirkvi v zahraničí.

Tieto cirkvi sú nezávislé pri organizovaní svojho cirkevného života a vo svojich rozhodnutiach, ale uchovávajú si kánonické spojenie s Moskovským patriarchátom. Toto by zodpovedalo situácii pravoslávnej cirkvi v Litve, ktorá sa už teraz rozhoduje sama a nemá nijaké finančné väzby na Moskovský patriarchát, vysvetlil Innokentij. Posvätný synod Ruskej pravoslávnej cirkvi chce preskúmať túto prosbu a na tento účel zriadil príslušnú komisiu.

Litovská premiérka Ingrida Šimonytė-ová v liste ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi deklarovala vládnu podporu litovským pravoslávnym, ktorí sa chcú úplne odlúčiť od Moskovského patriarchátu. Pre otvorené podporovanie vojny na Ukrajine ruským patriarchom Kirillom majú niektorí litovskí duchovní v úmysle opustiť Ruskú pravoslávnu cirkev. Viacero kňazov poprosilo patriarchu Bartolomeja o prijatie do Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. Litovský metropolita Innokentij, ktorý jasne odsudzuje vojnu na Ukrajine, týchto kňazov suspendoval.

Litovská vláda vyjadruje svoje porozumenie a podporu týmto duchovným a všetkým litovským pravoslávnym, ktorí chcú z dôvodov svedomia opustiť Moskovský patriarchát. Litovská vláda ponúka spoluprácu pri rozbiehaní aktivít Ekumenického patriarchátu v Litve. Litovský veľvyslanec v Turecku, ktorý 18. mája doručil list litovskej premiérky patriarchovi Bartolomejovi, poukázal na to, že pravoslávie je druhou najväčšou tradičnou náboženskou komunitou v Litve. Navyše táto komunita sa rýchlo rozrastá, pretože v krajine je viac ako 50-tisíc ukrajinských vojnových utečencov.

Metropolita Innokentij kritizoval, že litovská vláda bez jeho vedomia diskutovala o osude jeho komunity. Podľa Innokentija absolútna väčšina litovských pravoslávnych ani len neuvažuje o zmene jurisdikcie. Teraz je potrebný „otvorený, úprimný a prajný dialóg“, ku ktorému je vždy ochotný. Kňazi, ktorí chceli prestúpiť do Ekumenického patriarchátu, sa vydali cestou schizmy a „vniesli zmätok do pravoslávnej komunity, a toto ohrozuje stabilitu litovskej spoločnosti“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa de varias plantas con garaje y tejado de gabletes holandés.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.