TopTip

Libanonský prezident: Pápež nás chce navštíviť v júni

Libanonský prezident: Pápež nás chce navštíviť v júni zdroj foto: pixabay.com

Pápež František plánuje v júni navštíviť Libanon. Prezidentská kancelária v Bejrúte v utorok oznámila, že pápežský veľvyslanec v krajine arcibiskup Joseph Spiteri o tom informoval prezidenta Michela Aouna. Predpokladom však je, „že dátum a program návštevy bude stanovený po dohode medzi Libanonom a Svätou stolicou“.

Pápežova túžba navštíviť Libanon je známa už dlho. Pandémia a vnútropolitická kríza dosiaľ bránili pápežskej návšteve. Po ničivom výbuchu v bejrútskom prístave v auguste 2020 František už vyslal do cédrového štátu kardinála štátneho sekretára Pietra Parolina. Začiatkom februára 2022 krajinu na päť dní navštívil aj vatikánsky „minister zahraničných vecí“ arcibiskup Paul Richard Gallagher.

Samotného prezidenta Aouna len pred dvoma týždňami prijal pápež vo Vatikáne. Vatikán uviedol, že diplomatické rozhovory sa týkali predovšetkým vážnych ekonomických a sociálnych problémov v Libanone. Témou bola aj situácia utečencov v krajine a blížiace sa parlamentné voľby.

Pätnásteho mája sa majú uskutočniť parlamentné voľby v Libanone, ktorý už rok a pol de facto nemá fungujúcu vládu. Okrem toho v jeseni sa skončí šesťročné funkčné obdobie prezidenta Aouna.

Krajina sa nachádza v hospodárskej a politickej kríze, ktorá trvá od roku 2019 a ktorú ešte zhoršila explózia v Bejrúte v auguste 2020. Podľa informácií humanitárnych organizácií takmer 80 percent Libanončanov je akútne ohrozených chudobou a sú odkázaní na núdzovú humanitárnu pomoc.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.