Celková čiastka
Zostávajúci čas
Maronitský patriarcha Bečara Bútros kardinál Rai znovu vyzval politických lídrov v Libanone, aby už konečne zvolili prezidenta.
Patriarcha vo svojej kázni na nedeľnej bohoslužbe v Bkerke pri Bejrúte zdôraznil, že súčasná situácia je absolútne neprijateľná.
Prezident Michel Aún ukončil svoj úrad 31. októbra 2022. Strany v libanonskom parlamente sa doteraz nedokázali dohodnúť na jeho nástupcovi. Všetky hlasovania stroskotali.
Podľa pevne stanovenej náboženskej proporcie libanonským prezidentom musí byť maronitský kresťan, libanonským premiérom sunnitský moslim a predsedom libanonského parlamentu šiitsky moslim.
Patriarcha Rai povedal, že nového prezidenta treba zvoliť čo najskôr, aby sa zabezpečila deľba moci a skončil sa chaos v krajine. Hlava maronitskej cirkvi zároveň odmietla hlasy, ktoré požadujú ukončenie vojny v Gaze ako podmienku pre voľbu libanonského prezidenta.
Patriarcha zároveň odmietol ďalšie hlasy, ktoré požadujú zmeny na libanonskej hranici s Izraelom. Rai povedal, že vzdať sa časti libanonského územia neprichádza do úvahy. O to viac je potrebné zvoliť nového prezidenta a silný libanonský štát.
Od začiatku vojny v Gaze 7. októbra dochádza na hranici medzi Izraelom a Libanonom k opakovaným stretom medzi izraelskou armádou a milíciami Hizballáhu. Na oboch stranách už došlo k obetiam. V Libanone aj Izraeli boli vysídlené tisíce ľudí. Ide o najvážnejšiu eskaláciu od druhej libanonskej vojny v roku 2006. Rôzne strany už niekoľko mesiacov zvažujú vytvorenie akejsi nárazníkovej zóny k Izraelu na juhu Libanonu.
Režim kritizujúceho biskupa Alvareza vykázali z Nikaraguy
Nikaragua v nedeľu vyhostila do Vatikánu niekoľkých uväznených katolíckych duchovných. Je medzi nimi aj biskupa Roland Alvareze, ktorého nikaragujské štátne orgány zatkli pred rokom a pol pre kritiku režimu.
Medzi vyhostenými je aj biskup Isidoro Mora a viac ako tucet ďalších kňazov a seminaristov, ktorí boli zatknutí okolo vianočných sviatkov.
Autoritársky nikaragujský prezident Daniel Ortega a ani Svätá stolica spočiatku nereagovali na tieto správy. Prepustenie a vyhostenie duchovných podvrtil nikaragujský pomocný biskup Silvio Baez, ktorý žije v exile v USA.
„Už pristáli na letisku Fiumicino v Ríme a Svätá stolica ich privítala,“ povedal Baez na nedeľnej bohoslužbe vo farnosti v Miami. Baez konštatoval, že „zločinecká sandinistická diktatúra Daniela Ortegu nemohla poraziť Božiu moc“.
Alvareza, ktorý je biskupom diecézy Matagalpa a prominentným kritikom prezidenta Ortegu, odsúdili vo februári 2023 na 26 rokov väzenia za vlastizradu a vzburu. Alvarez bol už od augusta 2022 v domácom väzení po tom, čo opakovane kritizoval porušovanie ľudských práv sandinistickou vládou. Biskupa Moru z diecézy Siuna zatkli v decembri 2023. Vo svojej kázni mal vyzvať na modlitby za uväzneného biskupa Alvareza.
Ortegov režim už roky útočí na miestnu Katolícku cirkev, ako aj na nepopulárne mimovládne organizácie a nezávislé médiá, ktoré kritizujú porušovanie ľudských práv v Nikarague. Vážna kríza v Nikarague sa začala v roku 2018, keď študenti vyšli do ulíc pôvodne proti programu kosenia a vypaľovania v prírodnej rezervácii, ktorý vraj tolerovala či dokonca iniciovala ľavicová vláda. Protesty sa rýchlo rozšírili po celej krajine. Ortegov režim použil na potlačenie demonštrácií brutálnu silu. Vtedy kňazi a biskupi otvorili svoje kostoly, aby tam demonštranti našli ochranu pred policajnými guľkami.
Katolícka cirkev v Ekvádore je pripravená byť sprostredkovateľkou v drogovej vojne
Po nedávnej vlne násilia medzi gangmi v Ekvádore sa tamojšia Katolícka cirkev ponúkla ako sprostredkovateľka. Svoju morálnu autoritu chce dať do služby krajine, aby sa dosiahol dialóg so všetkými skupinami spoločnosti. O tomto počine informoval generálny sekretár biskupskej konferencie, quitský pomocný biskup David De La Torre. Cieľom je veľká národná mierová dohoda.
Podľa biskupa cirkev požíva veľkú vážnosť na konfliktných miestach. Biskup doslova povedal, že v miestna Katolícka cirkev je v Ekvádore aj „tam, kam štát ešte nedorazil: vo štvrtiach, kde bujnie kriminalita“. Tam je cirkev jediným miestom pokoja, stretnutia a dialógu.
Biskup De La Torre vidí zodpovednosť za eskaláciu v posledných mesiacoch nielen v zločineckých skupinách. Hovorí o „spoluúčasti mnohých aktérov“. Všetky politické a sociálne sily sa teraz musia zasadiť za krajinu a budúcnosť jej detí a mládeže.
V posledných mesiacoch Ekvádor opakovane zažíva kriminalitu gangov, výbuchy násilia vo väzniciach a pokusy o atentát na politikov. Nedávno mafia dokonca prepadla televízne štúdio počas živého vysielania.
Zdroj. https://www.kathpress.at/goto/meldung/2337878/kirche-in-ecuador-zu-vermittlung-im-drogenkrieg-bereit
3 190 ľudí v Brazílii oslobodili z otrockých podmienok
Brazílske úrady v roku 2023 oslobodili celkovo 3 190 ľudí z otrockých podmienok. Ide o najvyšší počet za posledných 14 rokov.
Najviac prípadov (302) bolo odhalených v kávovom priemysle. Nasledoval priemysel cukrovej trstiny s 258 oslobodenými osobami.
Výplaty odškodného postihnutým zo strany odsúdených zamestnávateľov v roku 2023 dosiahli rekordnú sumu dva milióny štyristotisíc eur.
3 422 sťažností prijatých úradmi v minulom roku predstavuje historicky najvyšší počet, o 61 % viac než v roku 2022. V roku 2011 vláda zriadila osobitnú telefonickú linku na prijímanie sťažností a anonymných tipov.
Otroctvo je v Brazílii oficiálne zrušené od roku 1888. Stále je však rozšírená prax neplatiť ľuďom za ich prácu alebo dokonca ich nútiť pracovať. Miestna Katolícka cirkev prostredníctvom svojej pastoračnej služby založenej v roku 1975 dlhé roky vyvíjala tlak na vládu. Napokon vláda v roku 1995 uznala pred OSN, že stále existujú prípady otroctva.
V roku 1995 brazílska vláda prijala zákony proti takémuto pracovnému vykorisťovaniu a zriadila mobilné pracovné skupiny, ktoré vykonávajú kontroly vo vidieckych oblastiach i mestách. Do dnešného dňa tieto jednotky oslobodili viac než 60-tisíc ľudí.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram