TopTip

Libanon: Cirkev bojuje za zachovanie vzdelávacieho systému

Libanon: Cirkev bojuje za zachovanie vzdelávacieho systému Jules Boutros po biskupskej vysviacke. Zdroj: Sýrsko-katolícky patriarchát

Libanon sa nachádza v dramatickej politickej, hospodárskej a sociálnej kríze. Toto zdôraznil sýrsko-katolícky biskup Jules Boutros v rozhovore pre Kathpress.

Jules Boutros mal 39 rokov v čase svojej biskupskej vysviacky v júni tohto roka. A tak sa stal na nejaký čas najmladším katolíckym biskupom na svete. Biskup Boutors je príslušný pre prácu s mládežou Sýrsko-katolíckej cirkvi na Blízkom východe aj v diaspóre.

Sýrsko-katolícky biskup povedal, že Libanon bol známy svojím vynikajúcim vzdelávacím systémom. Ten je však dnes vážne ohrozený. Úroveň štátnych škôl je nízka a súkromné školy, vrátane mnohých cirkevných škôl, zápasia s čoraz väčšími finančnými problémami. Rodičia už nedokážu platiť školné pre svoje deti a prevádzkovatelia zas financovať personál a prevádzku.

„Ak stratíme náš vzdelávací systém, pretože učitelia sa vysťahujú do zahraničia a nikto už nebude schopný prevádzkovať školy, tak potom nemáme budúcnosť,“ varoval biskup Boutros. Podľa jeho slov každý mesiac opustí Libanon až 25-tisíc osôb. A spravidla ide o vzdelaných ľudí.

Čoraz viac ľudí v Libanone musí viesť každodenný boj o prežitie, o jedlo a lieky. Musia čeliť dramatickej inflácii, zablokovaným bankovým účtom, nákladom na školné a energie. Cirkvi pomáhajú, ako len môžu.

Na otázku, či sa cíti byť opustený Západom, biskup reagoval, že by bolo príliš jednoduché obviňovať Západ z ťažkej situácie v Libanone. Koniec koncov samotní Libanončania sú za to zodpovední.

Sýrsko-katolícky biskup ostro skritizoval politických lídrov krajiny vrátane kresťanských politikov, ktorí pozerajú hlavne na vlastné záujmy. Bez vytrvalého boja proti korupcii Libanon nebude mať budúcnosť, povedal biskup Boutros.

V Libanone musí byť prezidentom maronitský kresťan, premiérom sunnitský moslim a predsedom parlamentu šiitský moslim. Podľa slov biskupa je už prekonaný systém pomerného zastúpenia, ktorý sa mnoho desaťročí používa v Libanone na obsadzovanie politických funkcií. Minule sa po piaty krát nepodarilo zvoliť prezidenta.

Na otázku o obrovskom počte utečencov v krajine biskup reagoval, že Libanon už nie je schopný ich prijímať a starať sa o nich. Popri štyroch miliónoch libanonských občanov žijú v krajine dva milióny utečencov (totiž 1,5 milióna zo Sýrie a 500-tisíc Palestínčanov).

V prípade sýrskych utečencov ide takmer výlučne o sunnitov. Ak zostanú v krajine dlhšie alebo sa dokonca stanú libanonskými občanmi, zásadne by to zmenilo demografické zloženie krajiny. Biskup sa obáva, že sa vytratí krehká rovnováha medzi náboženstvami v Libanone. Kresťania sa stanú menšinou. Medzičasom tvoria už len 35 percent obyvateľstva.

Podobne ako už mnohí libanonskí cirkevní predstavitelia pred ním sa sýrsko-katolícky biskup Jules Boutros vyslovil za návrat sýrskych utečencov do ich vlasti.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Projet d'abri d'auto pour deux voitures

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.