TopTip

Lazárovu sobotu si pripomenuli v Dome svätého Lazára v Košiciach

Lazárovu sobotu si pripomenuli v Dome svätého Lazára v Košiciach TK KBS

Lazárovu sobotu, ktorá sa slávi v sobotu pred Kvetnou nedeľou, si pripomenuli aj v Dome svätého Lazára v Košiciach. Útulok je spravovaný Gréckokatolíckou charitou Košice a svoj nový domov tu našli mamy so svojimi deťmi, ktoré sa ocitli v núdzi. Súkromnou návštevou poctil v sobotu Dom svätého Lazara vladyka Cyril Vasiľ.

„Práve jeho priateľstvo s Pánom Ježišom, priateľstvo jeho rodiny, sestier Márie a Marty, je krásnou ukážkou práve tohto ľudského rozmeru Ježišovej osoby a jeho vzťahov, ktoré mal s ľuďmi, ktorí žili v tom čase a s ním. Takže aj tento dom má byť tiež priestorom, kde sa budujú a vytvárajú a prehlbujú ľudské vzťahy, kde človek pristupuje z hľadiska viery, áno, ale k tomu ľudskému, ktoré je v každom človeku, aby aj týmto sme nasledovali Ježišov príklad,“ povedal.

Zariadenie slúži mamám a ich deťom, ktoré sa ocitli bez domova.  „Je to pre nás záväzok, aj pre mňa ako riaditeľku, aj pre zamestnancov, aby naša práca bola na takej profesionálnej úrovni, aby naozaj všetci tí, čo už tu bývali, tie mamky s deťmi, čo teraz bývajú, alebo čo budú bývať, aby naozaj boli znovu navrátení a prijatí do dobrého života,“ povedala Anna Ivanková, riaditeľka Domu svätého Lazara v Košiciach.

Súčasťou zariadenia je aj kaplnka zasvätená svätému Lazarovi. Vysvätená bola v minulom roku tesne pred vypuknutím pandémie. Pôvodný zámer, pozývať aj veriacich žijúcich v blízkom okolí, sa zatiaľ nemohol zrealizovať. „Z tohto dôvodu doteraz nijako nie je vnímateľná pre širokú verejnosť, ale prebiehajú tu modlitby veľmi intenzívne,“ povedal kňaz Tomáš Muszka.

Najčastejším dôvodom, prečo sa mamy s deťmi dostanú do útulku, sú závislosti ich partnerov. Medzi klientkami sú aj mamy na materskej dovolenke.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.