Celková čiastka
Zostávajúci čas
Po piatich rokoch sa v Uruguaji vrátila k moci aliancia ľavicových strán „Frente Amplio“ (Široký front), ktorý vznikol v roku 1971. V prezidentských voľbách 24. novembra zvíťazil Yamandú Orsi a jeho kandidátka na viceprezidentku Carolina Cosseová nad Álvarom Delgadom zo stredopravej vládnej strany. Široký front si zabezpečil väčšinu v Senáte, zatiaľ čo v Poslaneckej snemovni žiadna strana nedosiahla absolútnu väčšinu.
Odchádzajúca vláda pod vedením prezidenta Luisa Lacalleho Poua sa dlhodobo tešila veľkej popularite a ešte v októbri 2023 zaznamenala 50-percentnú podporu. Dôverou verejnosti však dlho otriasala korupcia a ďalšie škandály. Tieto krízy výrazne oslabili tzv. Republikánsku koalíciu. Široky front túto situáciu šikovne využil vo svoj prospech. Vďaka ucelenému posolstvu, ktoré sa zameriavalo na zmenu a sociálnu spravodlivosť, si získal priazeň voličov. Orsi, skúsený politik s koreňmi v Hnutí ľudovej účasti (Movimiento de Participación Popular) bývalého prezidenta Josého „Pepeho“ Mujicu, vie, ako komunikovať otázky, akými sú rovnosť, pracovné práva a sociálne zabezpečenie, čo sú klasické kľúčové kompetencie Širokého frontu.
Yamandú Orsi, ktorý sa narodil v roku 1967 v katolíckej rodine vo vidieckom departmente Canelones, sa dnes označuje za agnostika. Napriek tomu v jednom rozhovore zdôraznil, že si vieru a náboženstvo váži: „Existuje rozmer ľudského bytia, ktorý nedokáže úplne preskúmať ani politika, ani filozofia.“ Tento postoj charakterizuje aj jeho vzťah ku Katolíckej cirkvi, ktorá zohráva dôležitú sociálnu úlohu napriek tomu, že uruguajská spoločnosť je do značnej miery sekularizovaná.
Cirkev, zastúpená Stálou radou Uruguajskej konferencie biskupov zablahoželala Orsimu a Cosseovej k ich volebnému víťazstvu. Vo svojom vyhlásení Cirkev potvrdila svoj záväzok voči spravodlivejšej spoločnosti a vyzvala na budovanie mostov medzi rôznymi sociálnymi skupinami. Predseda konferencie biskup Arturo Fajardo zdôraznil: „Chceme sprevádzať našich bratov a sestry, zdieľať ich výzvy a pracovať pre ich dôstojnosť a blaho.“
Uruguaj je v súlade s ústavou z roku 1918 sekulárny štát s prísnou odlukou náboženstva od štátu. Náboženské sviatky majú svetské názvy, ako napríklad „Deň rodiny“ (Vianoce). Zo správy Latinobarómetro 2023 vyplýva, že 47,2 % Uruguajčanov sa označuje za bez vyznania, zatiaľ čo 36,5 % sa hlási ku Katolíckej viere. Napriek týmto štatistikám si cirkev zachováva svoj vplyv, najmä v oblastiach, ako sú vzdelávanie, protidrogová prevencia a podpora zraniteľných skupín obyvateľstva.
Orsiho prezidentovanie by sa dalo charakterizovať napätím v sociálno-etických otázkach. V minulosti Široký front zaviedol „progresívne“ reformy, ako napríklad legalizáciu potratov (2012), „manželstvo“ homosexuálov (2013) a štátom regulované uvoľňovanie marihuany. Zákon o eutanázii prijatý Poslaneckou snemovňou v roku 2023 sa stretol so zamietnutím v Senáte. Orsi vyjadril v týchto otázkach zdržanlivosť a ohlásil obozretný prístup.
V rámci výmeny názorov s Katolíckou cirkvou Orsi zdôraznil spoločné záujmy, ako sú blaho detí, resocializácia a podpora osamelých rodičov. Kardinál Daniel Sturla, arcibiskup Montevidea, zdôraznil význam spolupráce medzi cirkvou a štátom pre spoločné dobro.
Budúcnosť ukáže, či Orsi a Široký front zvládnu balansovanie medzi progresívnymi reformami a tradičnými hodnotami. Nová vláda, ktorá má väčšinu v Senáte, ale nemá absolútnu väčšinu v Poslaneckej snemovni, sa bude musieť spoliehať na konštruktívny dialóg a kompromis, aby mohla realizovať svoju víziu sociálne spravodlivejšieho Uruguaja.
Zdroj: José Garcia https://www.die-tagespost.de/politik/linker-agnostiker-orsi-sucht-den-dialog-mit-der-katholischen-kirche-art-257912
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram