TopTip

Kyjevský arcibiskup kritizuje pápežov „romantický“ obraz o Rusku

Kyjevský arcibiskup kritizuje pápežov „romantický“ obraz o Rusku Väčší arcibiskup Sviatoslav Ševčuk. Foto: e-kai.pl

Kyjevský gréckokatolícky väčší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk podľa vlastných slov otvorene hovoril s pápežom Františkom o ukrajinskej kritike na jeho adresu. Začiatkom novembra sa Františka opýtal, či vie, čo sa o ňom na Ukrajine hovorí, povedal Ševčuk v rozhovore. „Spýtal sa: ‚Čo?‘ – Odpovedal som: ‚Že ste poriadne nečítali Dostojevského.‘“

František pred necelým mesiacom povedal, že si váži ruský ľud a ruský humanizmus. „Len si spomeňte na Dostojevského, ktorý nás dodnes inšpiruje, ktorý inšpiruje kresťanov, aby uvažovali po kresťansky,“ povedal pápež. Ruský spisovateľ Fjodor Dostojevskij (1821 – 1881) bol prívržencom pravoslávnej cirkvi. Kritici ho obviňujú z protizápadného postoja.

Ševčuk povedal pápežovi, že mu to pripomína „určité romantické predstavy o Nemecku pred druhou svetovou vojnou“. Keď niekto počuje slovo „Nemecko“, predstaví si nemeckú filozofiu 19. storočia. A napriek tomu sa v Nemecku dostali k moci nacisti; a potom sa celý svet čuduje, ako taký národ s takou vysokou kultúrou vytvoril Osvienčim a spáchal holokaust. „To isté sa, bohužiaľ, deje aj v Rusku,“ uviedla hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Celý svet je dnes svedkom genocídy na Ukrajincoch.

„Vidíme tieto masové hroby. A pápež jednoducho nemohol uveriť, že by sa takého vraj vzory humanizmu mohli dopustiť takýchto zločinov,“ povedal Ševčuk. Väčší arcibiskup požiadal pápeža o „gesto, slovo útechy, súcitu“: „Svätý Otče, napíšte list Ukrajincom. A on ho napísal.“

V liste František koncom novembra v súvislosti s ruskou vojnou proti Ukrajine zdôraznil: „Vaša bolesť je aj mojou bolesťou.“ Pápež chce spojiť svoje slzy so slzami ukrajinského ľudu a povedať im, že „niet dňa, keď by som vám nebol nablízku a nenosil vás vo svojom srdci a vo svojej modlitbe“.

Zdroj: KNA

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa spaziosa con garage e ampia cantina.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.