TopTip

Z domova
Kresťanský svet čaká slávnosť Nanebovstúpenia Pána

Kresťanský svet čaká slávnosť Nanebovstúpenia Pána

Vo štvrtok 21. mája oslávi celý kresťanský svet Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime na 40-ty deň po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do neba a zasadol po pravici Boha Otca.

Udalosť Pánovho nanebovstúpenia sa hlboko vryla do pamäti prvých učeníkov. Svedectvo o nej nachádzame najmä v Lukášovom evanjeliu a Skutkoch apoštolov. Pán Ježiš v štyridsiaty deň po zmŕtvychvstaní vyviedol svojich učeníkov na Olivovú horu až k Betánii, a ako ich žehnal, vzdialil sa od nich a vznášal sa do neba (Lk 24, 50-51). Ježiš Kristus vystúpil na Nebesia práve na Olivovej hore, aby tam, kde sa začalo jeho utrpenie, začalo sa i jeho oslávenie.

O slávení sviatku Nanebovstúpenia Pána máme písomné správy už od 4. storočia; sv. Augustín spomína, že v jeho časoch bol už všeobecne rozšírený. Takisto o ňom nájdeme zmienku u sv. Jána Zlatoústeho a sv. Gregora Naziánzskeho. Nanebovstúpenie Pána  je pevnou súčasťou Nicejsko-carihradského vyznanie viery a píše sa o ňom aj v Peregrinatio Aetheriae z 5. storočia, kde pútnička Etéria rozpráva o svojej ceste do Svätej zeme a v rámci toho opisuje aj miestne slávenie vigílie tohto sviatku.

V Katolíckej cirkvi je to prikázaný sviatok; na niektorých miestach vo svete sa však jeho slávenie z pastoračných dôvodov môže konať aj v nasledujúcu nedeľu: k tomuto rozhodnutiu pristúpili niektoré biskupské konferencie po tom, čo daný sviatok v rozličných krajinách vypadol zo zoznamu štátnych sviatkov. U nás, napriek tomu, že ho ako štátny sviatok nemáme, zostalo tradičné liturgické slávenie vo štvrtok, teda na 40-ty deň po Veľkej noci.

Ako zaujímavosť možno spomenúť, že deň Nanebovstúpenia Pána majú ako štátny sviatok stále napríklad v Rakúsku, Belgicku, Dánsku, Fínsku, Francúzsku, na Islande, v Luxembursku, Nórsku, Holandsku, Švédsku i Švajčiarsku. V minulosti existovala v Cirkvi tradícia sláviť po tomto sviatku aj oktávu: tá však od čias pápeža Leva XIII. ustúpila novéne pred slávnosťou Zoslania Ducha Svätého.


Zdroj: Archív TK KBS, skorigované

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.