TopTip

Kresťanská únia chce, aby veriaci mali prístup k individuálnej pastoračnej službe

Kresťanská únia chce, aby veriaci mali prístup k individuálnej pastoračnej službe TK KBS

Predstavitelia Kresťanskej únie, ktorí sú v poslaneckom klube OĽaNO, považujú list biskupov vláde týkajúci sa sprísnenia duchovnej služby za opodstatnený. Ponúkajú preto pomoc. Poslanci už nadviazali kontakt s Pandemickou komisiou, aby našli riešenia, ako by sa dalo čím skôr bezpečne obnoviť verejné slávenie bohoslužieb. Poslanec Richard Vašečka povedal pre Rádio Lumen, že jeho cieľom je, aby sa veriaci najneskôr počas Veľkej noci mohli aspoň v obmedzenej miere zúčastniť na bohoslužbách. Poslanci Kresťanskej únie však považujú za dôležité, aby veriaci mali prístup k individuálnej pastoračnej službe, keďže pre mnohých ľudí to je nevyhnutná duševná potreba. 

 

List Konferencie biskupov Slovenska adresovaný vláde o sprístupnení duchovnej služby bol veľmi citlivo, rozumne a chápavo napísaný. Myslí si to vládny poslanec z Kresťanskej únie Richard Vašečka: „Chceme hovoriť s členmi Pandemickej komisie, s ktorými sme už nadviazali kontakt, napríklad o individuálnej duchovnej službe. To znamená, ako to zabezpečiť, aby ľudia nie masovo, ale jednotlivo mohli pristúpiť pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení k individuálnej svätej spovedi, prípadne svätému prijímaniu.“

 

Poslanec Kresťanskej únie, ktorý je zároveň aj pastorom Bratskej jednoty baptistov, Ján Szöllös zdôraznil, že neveriacim je potrebné vysvetľovať, že pre nás kresťanov nie sú bohoslužby to isté ako kino či divadlo. „V kine a v divadle sme súčasťou obecenstva a v cirkvi súčasťou spoločenstva. Je to širšia duchovná rodina a toto je dôležité, tento rozdiel vysvetľovať,“ povedal pre Rádio LUMEN.

 

Poslanec Richard Vašečka verí, že na Veľkú noc by sme už mohli mať pri nejakých opatreniach verejné bohoslužby. „Nie za úplne každú cenu. Situácia, keď hovoríme o štyridsiatich dňoch, tak nejako sa vyvíjať bude a my aby sme boli pripravení,“ konštatoval.

 

Richard Vašečka na záver zdôraznil, že otváranie kostolov a umožnenie individuálnej pastorácie má byť nie pomocou pre Cirkev, ale službou pre ľudí, ktorí to potrebujú. „Podobne, ako ľudia chodia k lekárovi alebo k psychológovi, to robia aj teraz, tak napríklad aj svätá spoveď, ale aj samotná bohoslužba sú duchovnou aj duševnou potrebou. Poďme o tom hovoriť,“ uviedol.

 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí reagoval na list biskupov s tým, že v súčasnej vážnej situácii by akékoľvek uvoľnenie mohlo eskalovať napätú situáciu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.