TopTip

Kresťania majú byť odvážne viditeľní vo svete

Kresťania majú byť odvážne viditeľní vo svete zdroj foto: pexels.com

Anglikánsky prímas Justin Welby vyzval kresťanov, aby smelo menili svet. Cirkev má víziu a stratégiu pre zlomený svet, ale aby ju mohla presadzovať do praxe, musí sa zjednotiť a obnoviť v láske a dôveryhodnosti, povedal Welby v nedeľu na záver celosvetovej anglikánskej Lambethskej konferencie v Canterbury. Canterburský arcibiskup Welby povzbudil 1100 účastníkov, aby sa angažovali, učili, hovorili, konali solidárne a boli viditeľní ako kresťania.

Zjednotená cirkev má silné posolstvo lásky a zmierenia pre ľudstvo, ktoré čelí vojnám a konfliktom, sociálnej nespravodlivosti a predovšetkým klimatickým zmenám. „Pokorná a pohostinná cirkev, veľkorysá a plná lásky, nie je len peknou vecou pre spoločnosť: odkazuje na Božie kráľovstvo,“ zdôraznil anglikánsky prímas. „Prorocká a odvážna cirkev“ nie je ďalšou mimovládnou organizáciou, ale „Bohom vyvoleným prostriedkom na vnesenie svetla do temnoty,“ povedal Welby približne 660-tim biskupom a biskupkám anglikánskeho Svetového spoločenstva zo 165-tich krajín.

Aj keď sa cirkev často háda a v 42 anglikánskych provinciách existujú rôzne názory, nech sú „uzmierovateľmi, aby boli všetci zjednotení v Kristovi, všetky národy, pohlavia, bohatí aj chudobní, silní aj slabí,“ zdôraznil Welby. To si vyžaduje, aby cirkev bola neustále informovaná, napríklad o nebezpečenstvách a výhodách vedeckého pokroku, o spôsoboch boja proti chorobám, globálnemu hladu a klimatickým zmenám. História vždy ukázala, že informovaná cirkev môže pomáhať ľuďom a zároveň rásť.

Anglikánsky prímas opätovne upozornil na hrozbu klimatických zmien, ktoré postihujú najmä chudobné krajiny sveta, hoci ide o dôsledok pochybenia bohatých krajín. „Toto je nevyhlásená vojna s veľkými dôsledkami,“ povedal Welby a dodal: „Vieme, že následky budú tragické nad rámec všetkého, čo si dokážeme predstaviť.“ Welby je presvedčený, že kampane cirkví proti klimatickým zmenám nezostanú nepovšimnuté; odkázal na svoju spoločnú iniciatívu s pápežom Františkom a čestnou hlavou pravoslávia patriarchom Bartolomejom.

V záujme implementácie tém, o ktorých sa diskutovalo na Lambethskej konferencii, pracovná skupina v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov preskúma konkrétne opatrenia, zdôraznil Welby. „Uvidíme v praxi, ako dokážeme konať na miestnej úrovni,“ prisľúbil anglikánsky prímas.

Na Lambethskú konferenciu pricestovalo okolo 560 biskupov, takmer 100 biskupiek a okolo 50 manželov a 440 manželiek. Prišlo aj približne 45 ekumenických hostí vrátane zástupcov katolíckej a pravoslávnej cirkvi a Svetovej luteránskej federácie. Za Katolícku cirkev predniesli prejavy kuriálni kardináli Kurt Koch, pápežov minister pre ekumenizmus, a Luis Tagle, prefekt vatikánskej misijnej kongregácie. Ich prejavy zaznamenali veľký ohlas.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Spaziosa casa familiare con garage e una stanza al piano terra.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.