TopTip

Kresťania a moslimovia nesú spoločnú zodpovednosť za mier, povedal Svätý Otec

Kresťania a moslimovia nesú spoločnú zodpovednosť za mier, povedal Svätý Otec TK KBS

Kresťania a moslimovia nesú spoločnú zodpovednosť za mier. Počas cesty do Iraku to vyhlásil pápež František, ktorý sa stretol so šiítskym veľkým ajatolláhom Alí al-Sistáním na súkromnom stretnutí v Nadžafe. Neskôr viedol medzináboženské mierové stretnutie v juhoirackom meste Ur. Ten je považovaný za domov biblickej osobnosti Abraháma, ktorého za predka rovnako označujú židia, kresťania a moslimovia. 

Hlava katolíckej cirkvi počas takmer hodinového rozhovoru s veľkým ajatolláhom podľa agentúry KP zdôraznila dôležitosť medzináboženského dialógu pre celý Blízky východ. František tiež poďakoval al-Sistánímu za stabilizačnú úlohu v posledných rokoch. Moslimský duchovný zoči-voči násiliu a ťažkostiam pozdvihol hlas na obranu najslabších a prenasledovaných. Duchovný vodca šiítov v Iraku zasa zdôraznil potrebu mierového spolužitia medzi náboženstvami. Kresťania v Iraku musia mať možnosť učiť v bezpečí a so všetkými občianskymi právami. Al-Sistání sa zaoberal aj osudom Palestínčanov pod izraelskou nadvládou. Od náboženských vodcov žiada apelovať najmä na mocnosti, aby umožnili všetkým ľuďom žiť v oblasti slobodne a dôstojne. 

Mnoho pozorovateľov hodnotí stretnutie medzi pápežom a veľkým ajatolláhom, ktorý je uznávaný aj za hranicami, za historický most medzi katolíckou cirkvou a šiítským islamom. Na stretnutí so zástupcami rôznych náboženstiev v starobylom meste Ur František zdôraznil, že skutočná nábožnosť znamená uctievať si Boha a milovať svojho blížneho. Nepriateľstvo, extrémizmus a násilie označil za zradu náboženstva. 

Na slávnosti po príhovore prítomní synovia a dcéry Abraháma predniesli medzináboženskú modlitbu, pri ktorej ocenili tohto predka. Na sobotný večer je naplánovaná svätá omša s pápežom v chaldejskej katedrále v Bagdade.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.