TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Kráľu nebeský, Utešiteľu, Duchu pravdy...

Kráľu nebeský, Utešiteľu, Duchu pravdy... Biskup Chautur sa modlí Kráľu nebeský pred začatím božskej liturgie na sviatok Zostúpenia Svätého Ducha - Svätej Päťdesiatnice.

Na druhom ekumenickom koncile, ktorý sa uskutočnil v roku 381 v Konštantínopole, zídení biskupi definovali božstvo Ducha Svätého.

Príslušné vieroučné vyjadrenie – aj s neskorším dodatkom „i Syna“ (Filioque) – si pripomíname dodnes, keď počas nedeľnej bohoslužby v rámci Nicejsko-konštantínopolského symbolu vyznávame:

„Verím v Ducha Svätého, Pána a Oživovateľa, ktorý vychádza z Otca (i Syna). Jemu sa zároveň vzdáva tá istá poklona a sláva ako Otcovi a Synovi. On hovoril skrze prorokov.“

Veriaci v trojjediného Boha sa takto hlásia k viere v božstvo a personalitu Ducha Svätého. Inými slovami: Svätý Duch nie je neosobnou silou či energiou, ale treťou božskou osobou Najsvätejšej Trojice.

Táto viera je spoločným dedičstvom nielen Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi, ale aj tradičných protestantských cirkví.

Spomedzi uvedených cirkví najsilnejšie zdôrazňuje božstvo a personalitu Svätého Ducha práve východná Cirkev. Zámerne som nenapísal Pravoslávna cirkev. Pretože práve spomenuté platí nielen o pravoslávnych, ale aj o gréckokatolíkoch.

Aj východná Cirkev pozná a používa len málo modlitieb ku Svätému Duchu, ale v každom prípade počet jej modlitieb adresovaných Bohu Synovi je podstatne menší než počet modlitieb adresovaných Bohu Otcovi. Zodpovedá to starokresťanskej tradícii. V každom prípade vo východnej tradícii sotva existuje nejaká modlitba, ktorá by sa nekončila trojičnou doxológiou Otca i Syna i Svätého Ducha.

Vo východnej Cirkvi sa takmer všetky bohoslužby začínajú hymnom z večierne sviatku Zostúpenia Svätého Ducha – Svätej Päťdesiatnice:

„Kráľu nebeský, Utešiteľu, Duchu pravdy, ktorý si všade a všetko naplňuješ, poklad dobra a darca života, príď a prebývaj v nás. Očisť nás od každej poškvrny a spas, Dobrotivý, naše duše."

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.