TopTip

Kostol v Okoličnom prechádza treťou etapou rekonštrukcie

Kostol v Okoličnom prechádza treťou etapou rekonštrukcie TK KBS

Kostol v Okoličnom, v Liptovskom Mikuláši, prechádza treťou etapou rekonštrukcie. V súčasnosti sú práce zamerané na obnovu interiéru, pričom chcú zreštaurovať aj stredoveké nástenné maľby na klenbe kostola. 

Kostol svätého Petra z Alkantary v Okoličnom je neskoro gotickou stavbou na pravom brehu rieky Váh. Jeho históriu približuje miestny správca farnosti Jozef Tomaga. „Má vyše päťstoročnú históriu kláštorného kostola. Bol teda postavený na prelome pätnásteho a šestnásteho storočia, spolu s kláštorom františkánov pre ich potreby.“
Keďže bol kostol v zlom stavebno-technickom stave, farnosť pristúpila k jeho obnove. V rámci rekonštrukcie natrafili aj na stredoveké nástenné maľby. „Urobili sme výskumy, celoplošne archeologický výskum. V rámci tohto výskumu sme hľadali aj nástenné maľby, pretože história nám zaznamenáva z roku 1884, že na klenbe kostola sa nachádzajú štyri nástenné maľby,“ povedal Jozef Tomaga.
Tieto fresky našli v centrálnej lodi kostola. Pomenovali ich Františkánske nebo. „Ide o štyri samostatné maľby v jednotlivých výsečiach, ktoré nevytvárajú jeden cyklus zo života nejakého svätca, ale ponúkajú svätcov františkánskej spirituality a tí svätci sú európskeho charakteru,“ doplnil správca farnosti.
Svätého Bonaventuru, Pannu Máriu s dieťaťom, svätého Bernardína Sienského s biskupom, dopĺňa v neposlednom rade aj samotný svätý František. Nástenné maľby a ďalšie práce v interiéri kostola chcú obnoviť do konca roka.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.