TopTip

Kostol Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici v Radvani hostil koncert vianočnej slovenskej hudby

Kostol Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici v Radvani hostil koncert vianočnej slovenskej hudby TK KBS

Kostol Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici v Radvani hostil koncert vianočnej slovenskej hudby 18. a 19. storočia. Interpretoval ju umelecký súbor Solamente Naturali pod názvom Pastorella. Išlo o skladby, ktoré vznikli na našom území, a v čase baroka zneli v tunajších chrámoch ako súčasť vianočných sviatkov našich predkov. Vysvetľuje organizátor koncertu Matúš Kucbel. „Neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov bola a stále je aj duchovná hudba. Približne v 17. storočí zasiahol do sakrálnej hudby umelecký prúd tvorby označovaný ako pastorálny a spojil sa s liturgickou hudbou vianočného obdobia. Pastorálne motívy sú charakteristické tým, že sa zvukovo ponášajú na vidiecke motívy. Vianočná pastorella sa pestovala od konca 17. až do 19. storočia a jej historická tradícia sa viaže predovšetkým k stredoeurópskym oblastiam.“
Krajiny, v ktorých sa pastorálna vianočná hudba pestovala, boli Rakúsko, časť Nemecka, Čechy, Morava, Slovensko a Poľsko. Pastorálna hudba sa hrala od Štedrého večera až do sviatku Troch kráľov. „Rukopisy vianočnej pastorálnej hudby sa na našom území zachovali z čias 18. a 19. storočia. Tvoria súčasť rôznych spevníkov a zborníkov chrámovej hudby. Obdobím jej najväčšieho rozmachu bola druhá polovica 18. storočia,“ vysvetlil Matúš Kucbel.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con garaje para una parcela muy estrecha.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.