TopTip

Konfederácia politických väzňov Slovenska a ÚPN si pripomenuli 72. výročie násilnej likvidácie gréckokatolíckej cirkvi

Konfederácia politických väzňov Slovenska a ÚPN si pripomenuli 72. výročie násilnej likvidácie gréckokatolíckej cirkvi TK KBS

Konfederácia politických väzňov Slovenska a Ústav pamäti národa si pripomenuli 72. výročie násilnej likvidácie gréckokatolíckej cirkvi a násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov. Pri tejto príležitosti ocenili svedkov viery. Predstavitelia oboch inštitúcií odovzdávali ocenenia v pondelok 2. mája na východnom Slovensku. Prvou zastávkou boli Michalovce, a to kláštor redemptoristov, kde zástupca Ústavu pamäti národa Ján Endrödi odovzdal Dekrét veterána protikomunistického odboja gréckokatolíckemu kňazovi redemptoristovi Michalovi Roškovi.
„Mnohí z nás sa narodili už do obdobia slobody. Pán Roško viac ako dve tretiny života prežil v období neslobody a je dodnes žijúcim pamätníkom tohto smutného a ťažkého obdobia, z ktorého však, veríme, vyšla nielen spoločnosť, ale aj cirkev ako zmŕtvychvstalý Kristus posilnená. Pán, Roško, dovolím si Vám odovzdať Dekrét veterána protikomunistického odboja,“ povedal Ján Endrödi, zástupca Ústavu pamäti národa.
Od redemptoristov sa hostia presunuli do areálu Kongregácie sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie v Michalovciach, kde Peter Sandtner v mene Konfederácie politických väzňov Slovenska odovzdal Medailu za utrpenie spôsobené komunistickým režimom sestre Márii Helene Protivňákovej.
“Každý, kto trpel nespravodlivo, kto vydal svedectvo viery, si zaslúži túto medailu a preto aj vy, sestrička Mária, prijmite túto medailu zároveň aj za ostatné sestry, za tie, ktoré sa nedožili dnešného dňa. Vám u symbolicky odovzdáme aj za ne,“ uviedol Peter Sandtner z Konfederácie politických väzňov Slovenska.
Zástupcovia Konfederácie politických väzňov a ÚPN sa potom presunuli do Prešova, kde stretli a ocenili gréckokatolíckeho kňaza Imricha Marinčáka. Celodenný program vyvrcholil svätou liturgiou v Kaplnke povýšenia Svätého Kríža v Šarišských Michaľanoch, ktorej hlavným celebrantom bol emeritný arcibiskup Ján Babjak.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Grande casa con garage e mansarda abitabile.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.