Celková čiastka
Zostávajúci čas
Po dlhšom období uprázdnenia biskupskej stolice má ruténska Mukačevská eparchia na krajnom západe Ukrajiny nového eparchiálneho biskupa: 16. júla bol za nového biskupa vysvätený 42-ročný rehoľník Teodor Macapula. Biskupská stolica eparchie, ktorá vzhľadom na svoj zložitý historický vývoj má osobitné postavenie v Katolíckej cirkvi, bol neobsadený od náhlej smrti biskupa Milana Šášika v júli 2020. Vladyka Milan Šášik zomrel vo veku 68 rokov v dôsledku aneuryzmy.
V uplynulých štyroch rokoch viedol Mukačevskú eparchiu ako administrátor pomocný biskup Nil Jurij Luščák. Nový biskup Teodor Macapula pochádza z Krylosu v ukrajinskej Ivanofrankovskej oblasti a je členom rehoľnej komunity „Verbo Encarnado“ (Vtelené Slovo).
Na Ukrajine existujú dve samostatné (siu iuris) gréckokatolícke cirkvi: Ukrajinská gréckokatolícka cirkev a Mukačevská ruténska eparchia. Vzťahy medzi týmito dvoma cirkvami sú bohaté na napätia, povedal pre nadáciu Pro Oriente viedenský profesor pre východné kresťanstvo Thomas Németh.
Mukačevská eparchia vznikla z Užhorodskej únie (1646), Ukrajinská gréckokatolícka cirkev, ktorá je podstatne väčšia, z Brestskej únie (1595/96). Mukačevská eparchia predstavuje samostatnú (sui iuris) cirkev, ktorá podlieha priamo pápežovi. Preto biskupi tejto eparchie môžu byť pozvaní len ako hostia na synodálne zasadanie biskupov Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.
Podľa Németha sa už desaťročia kladie otázka, či je zmysluplné zachovať samostatnosť Mukačevskej eparchie, alebo ju integrovať do Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Zdá sa, že väčšina duchovných Mukačevskej eparchie je za nezávislosť, ale existuje určitý spoločenský tlak na zjednotenie, ktorý podporujú aj kruhy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Németh to komentuje takto: „Je jasné, že štruktúry z minulosti nemusia určovať budúcnosť, ale odobratie autonómie je vo všeobecnosti problematické.“
A k tomu ešte Mukačevská eparchia je materskou cirkvou troch ďalších samostatných cirkví (sui iuris) s metropolitným stupňom: Maďarskej gréckokatolíckej cirkvi, Slovenskej gréckokatolíckej cirkvi a Pittsburskej ruténskej metropólie. Tieto cirkvi podporujú zachovanie samostatnosti (sui iuris) Mukačevskej eparchie.
Németh zdôraznil, že Mukačevská eparchia s približne 300-tisíc veriacimi má potenciál byť povýšená na metropóliu. To by jej umožnilo vykonávať synodálnu biskupskú činnosť. Povýšenie na metropóliu by nevylúčilo možnosť jej integrácie do Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá medzičasom zahŕňa už niekoľko metropólií.
Podľa Németha je jednou z hlavných obáv zachovanie samostatného liturgického dedičstva Mukačevskej eparchie. Táto cirkev má multinárodnú identitu. Veriaci sa považujú za Ukrajincov, Maďarov, Rusínov alebo Rumunov. Preto sa bohoslužby slávia aj v ukrajinčine, cirkevnej slovančine, maďarčine a rumunčine.
„Zástancovia samostatnosti (sui iuris) nepopierajú potrebu úzkej spolupráce s Ukrajinskou gréckokatolíckou cirkvou. Za účelom spolupráce by sa mohol vytvoriť konvent hierarchov v súlade s kánonickým právom. Do tohto konventu by mohli patriť aj rímskokatolícki biskupi,“ hovorí Nemeth.
Naopak príslušníci Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi sú toho názoru, že paralelná existencia dvoch samostatných gréckokatolíckych jurisdikcií v tej istej krajine nie je zmysluplná a že ani miestne špecifiká nebránia spojeniu.
Podľa Németha najmä vojnová situácia, v ktorej sa krajina zomkýna, hovorí v prospech spojenia dvoch jurisdikcií a za spoločné synodálne konanie, ktoré je možné len v obmedzenej miere prostredníctvom spomenutého orgánu - na rozdiel od Synody biskupov Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram