TopTip

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre má nové dominanty

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre má nové dominanty TK KBS

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre má nové dominanty. Ide o novoosadené vitráže v oknách seminárnej kaplnky, zasvätenej svätému Gorazdovi, patrónovi seminára, ktorý aktuálne zabezpečuje prípravu, duchovnú formáciu a štúdium pre bohoslovcov nitrianskej, žilinskej aj banskobystrickej diecézy. Vitráže boli podľa hovorcu Nitrianskej diecézy Tibora Ujlackého zhotovené technológiou z čias Rímskej ríše, vkladaním farebných sklenených doštičiek do olovených rámov. Vitráže vyobrazujú svätcov, ktorí sú spájaný s historickou Nitrou – svätého Gorazda, svätých Cyrila a Metoda, svätého Svorada, svätého Beňadika a svätého Imricha. „Ich výber súvisí s úlohou samotnej vitráže, ktorá má vyvolať hlbší duchovný podnet ukrytý v jej symbolike prostredníctvom zmyslov, čo v kombinácii so sakrálnym priestorom kaplnky vytvára ideálny spôsob pre navodenie dokonalej duchovnej atmosféry kaplnky pre formáciu tých, ktorí sa v nej budú stretávať pri individuálnych alebo spoločných modlitbách,“ povedal Ujlacký. Slávnostné požehnanie  vitráží plánujú vtedy, keď sa bohoslovci vrátia do seminára. 

Autorom grafických návrhov vitráží je akademický maliar Miroslav Cipár. “Zhotovené boli v dielni inžinierky Dariny Szöllösiovej z Nitrianskych Hrnčiaroviec. Celistvá krása a čistota svätcov, ktorá tak vyžaruje z týchto umeleckých skvostov, odzrkadľuje súčasne aj životné motto Miroslava Cipára, ktorý hovorí – pošpiniť sa môžeme jedine zvnútra, zvonka sa nedá pošpiniť, to nie je od nás,“ informoval Tibor Ujlacký.

Verejnosť si ich bude môcť pozrieť v sobotu pred Nedeľou dobrého pastiera, ak pandemická situácia dovolí, kedy sa otvoria dvere kňazského seminára svätého Gorazda, v rámci tradičného Dňa otvorených dverí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.