TopTip

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre bude prezentovať nový erb

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre bude prezentovať nový erb TK KBS

Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre bude prezentovať nový erb. Vicerektor Miroslav Šidlo vysvetlil, že pôvodná symbolika, ktorá vznikla pri obnove kňazského seminára v roku 1990 bola nahradená novým erbom, ktorý rešpektuje heraldické požiadavky. „Hoci ide o úplne nový erb, cítiť z neho starobylosť. Je spätý s históriou seminára. Symbolika v ňom ukrytá z tejto histórie vychádza.“
Autorom heraldického návrhu a kresby je Miroslav Glejtek, vysokoškolský pedagóg, historik a heraldik, ktorý je aj heraldickým konzultorom Konferencie biskupov Slovenska. „Modrá pažiť so strieborným zvlneným brvnom pochádzajú z erbu nitrianskeho biskupa Ladislava Adama Erdödiho, ktorý vybudoval základy diecézneho kňazského seminára. Zvlnené brvno zároveň evokuje rieku Nitru, ktorá tečie v blízkosti Nitrianskeho hradu. Ľavošikmé modré brvno s troma zlatými hviezdami pochádza z erbu nitrianskeho biskupa Jána Gustíniho, ktorý sa výrazne zaslúžil o dobudovanie seminára. Strieborná sakrálna budova pripomína katedrálu na Nitrianskom hrade - kolísku kresťanstva na Slovensku. Zlatá biskupská berla pripomína svätého Gorazda, žiaka svätých Cyrila a Metoda, ktorý pochádzal z okolia Nitry, a podľa ktorého seminár nesie svoj názov. Kombinácia použitých tinktúr zároveň rešpektuje farebnosť erbu Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý stál pri obnovení kňazského seminára v moderných dejinách. Kniha s písmenami alfa a omega, spolu s mottom VIRTUTI ET SCIENTIAE, čnosti a vede pripomínajú, že kňazský seminár je inštitúciou zasvätenou vzdelávaniu a vede,“ vysvetlil Šidlo.
V Kňazskom seminári svätého Gorazda v Nitre sa dnes na kňazstvo pripravuje päťdesiattri seminaristov. Ide o bohoslovcov Nitrianskej, Žilinskej a Banskobystrickej diecézy a jedného bohoslovca z Trnavskej arcidiecézy. „Keď sa v tomto týždni počas Kántrových dní modlíme za duchovné povolania, pamätajme okrem prosby za nové povolania aj na tých, ktorí už na cestu prípravy nastúpili, aby toto dobré dielo s Božou pomocou aj dokončili,“ dodal Miroslav Šidlo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.