TopTip

Kňazi – dobrovoľníci, sú aj v tretej vlne ochotní prísť pomáhať na covidové oddelenia

Kňazi – dobrovoľníci, sú aj v tretej vlne ochotní prísť pomáhať na covidové oddelenia TK KBS

Kňazi – dobrovoľníci, sú aj v tretej vlne ochotní prísť pomáhať na covidové oddelenia do nemocníc. Budú sa už ale viac zameriavať na pastoračnú službu chorým a povzbudenie zdravotníkov. Druhá vlna pandémie, ktorá sa prehnala Slovenskom na začiatku tohto roka zviditeľnila pomoc katolíckych kňazov v nemocniciach. V súvislosti s ďalšou vlnou a začínajúcim lockdownom začínajú uvažovať o návrate k dobrovoľníckej službe v Košiciach, uviedol pre rádio LUMEN Jozef Kmec, tajomník arcibiskupa Bernarda Bobera. “Už mesiac fungujeme v obmedzenejšom režime, ale predsa chodievame v niektoré dni v týždni na covidové oddelenia. Je to teraz predovšetkým o duchovnej službe. O zaopatrovaní. Ponúkaní sviatostí.”

V Košiciach sa niekoľkokrát do týždňa strieda päť kňazov v službe na covidových oddeleniach. Rovnakú službu poskytujú aj kňazi v Prešove. Hovorí jeden z nich Martin Harčár. “V UPC sme dvaja kňazi, preto sme sa dohodli, že ja budem chodiť vypomáhať do nemocnice. Budem sa snažiť obmedzovať styk s inými. Od polovičky októbra vypomáham na covidovom oddelení.”

Tretia vlna coronavírusu je pre zdravotníkov extrémne náročná hlavne po psychickej stránke. Preto kňazi budú v nemocniciach hlavne povzbudzovať a vysluhovať sviatosti, hovorí Jozef Kmec. “Ak sa v najbližších dňoch vrátime, možno to nebude v takej širšej forme, ako to bolo počas druhej vlny, ale predsa sa vrátime do známeho prostredia. Oni nám aj telefonujú a volajú nás: Príďte, príďte aspon na niekoľko hodín, aspoň na pár dní, aby ste nás povzbudili a spríjemnili nám ťažké chvíle v nemocnici”.

Skúsenosti aj reakcie zo strany zdravotníkov na prítomnosť kňazov v nemocniciach sú pozitívne. A z tejto duchovnej služby majú úžitok všetci, pacienti, zamestnanci, zdravotníci. Podľa kňaza Martina Harčára je jeho služba rovnako dôležitá pre pacientov i zdravotníkov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.