Celková čiastka
Zostávajúci čas
Je náročné pripraviť veľkonočné jahniatko? Podľa kňaza Martina Ďuračku to zvládnete. Náš recept si však rozdelíme na dva dni. Prečo? To sa dozviete v nahrávke!
K tradičným veľkonočným jedlám patrí pečené jahňa. Správca Univerzitného pastoračného centra v Banskej Bystrici Martin Ďuračka túto špecialitu pečie aj pre študentov pred Veľkou nocou. Príprava tohto vynikajúceho jedla pritom vôbec nie je zložitá. Stačí len vedieť pár osvedčených tipov.
Potrebujeme:
Jahňacina (stehno, lopatka, chrbát, krk)
Aromatické bylinky (šalvia, rozmarín, tymián, bazalka, petržlenová vňať)
Pol hlávky cesnaku (6 strúčikov)
Soľ
1 dl olivový olej
1-2 dl vody
Mäso umyjeme a ostrým nožom zbavíme tuku. (Práve v tuku sa drží špecifická chuť jahňaciny, ktorá nie každému vyhovuje.) Bylinky s cesnakom nasekáme, soľ zmiešame s vodou, aby sa rozpustila a potom pridáme olivový olej. Mäso dáme do pekáča a naložíme do pácu. Zakryjeme alobalom alebo potravinovou fóliou a odložíme do chladničky.
Na druhý deň mäso vložíme do rúry vyhriatej na 110 stupňov a pečieme 90 minút až dve hodiny tak, aby mäso bol polomäkké (po taliansky Aldente J). Potom zvýšime teplotu na 180 až 200 stupňov, mäso odkryjeme a pečieme ďalšiu hodinu, kým nie je mäkké. Občas môžeme poliať šťavou z výpeku.
Maces
1 kg polohrubej múky, pol litra vody, 0,5 dl oleja, soľ
Z týchto surovín vymiesime cesto, urobíme z neho valček, nakrájame na kolieska, vyvaľkáme na placky. Pečieme na panvici buď nasucho alebo panvicu potrieme olivovým olejom.
Rukolový šalát
rukola, jarná cibuľka, paradajky, reďkovky, olivový olej a soľ
Zeleninu umyjeme, nakrájame, osolíme, pokvapkáme olivovým olejom a premiešame.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram