TopTip

Kláštor sv. Eliáša Pustovníka z 5. storočia majú znovu postaviť

Kláštor sv. Eliáša Pustovníka z 5. storočia majú znovu postaviť zdroj foto: pexels.com

Sýrsky rehoľný kňaz Jacques Mourad chce obnoviť sýrsko-katolícky Kláštor svätého Eliáša Pustovníka (Mar Elian) v Karjataine pri Homse, ktorý zničili džihádistické milície. Ako informoval portál Vatican News, oznámil to samotný páter Mourad, ktorého v roku 2015 niekoľko mesiacov zadržiaval tzv. Islamský štát. Tejto správe predchádzala dohoda medzi Sýrsko-katolíckou archieparchiou Homs a Mouradovou kláštornou komunitou svätého Mojžiša Habešského (Deir Mar Musa el-Habashi).

Najskôr bude na pozemku okolo kláštora znovu vysadený vinič a olivovníky a znovu postavené obvodové múry a brány. Následne bude podniknutý pokus posmeliť k návratu kresťanov, ktorí utiekli z Karjatainu, a to prostredníctvom konkrétnych opatrení, napríklad obnovy domov. Druhým krokom má byť opätovná výstavba kláštora a kostola v obci. Mnísi by chceli obnoviť aj archeologické vykopávky.

V rokoch pred sýrskou vojnou bol starobylý kláštor sv. Eliáša z 5. storočia pričlenený ku kláštornej komunite sv. Mojžiša Habešského a zažil obdobie znovuzrodenia. Miestne väčšinovo moslimské obyvateľstvo v meste Karjatain na trase medzi Damaskom a Palmýrou sa stavalo pozitívne k projektu, ktorý v tej dobe viedol z pozície priora páter Mourad. Na jar 2015 pátra Mourada a jeho spolupracovníka uniesli džihádisti. O niekoľko týždňov neskôr túto oblasť ovládli milície tzv. Islamského štátu. Samotný Mourad bol prepustený na slobodu v októbri 2015.

Sýrsko-katolícky kláštor sv. Eliáša Pustovníka z veľkej časti zbúrali džihádisti po dobytí Karjatainu. Znesvätili aj hrob sv. Eliáša Pustovníka. V apríli 2016 však boli svätcove relikvie zozbierané a prenesené do Homsu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.