Celková čiastka
Zostávajúci čas
Prečo ľudia tak horlivo chodia na spoveď a čo im to dáva?
Ľudia pre svoju slabosť niekedy zabúdajú na Boha, opúšťajú ho a upadajú do hriechu. No Boh na nich pamätá, nikdy ich neopúšťa a čaká na ich návrat. Ľudia sami nie sú schopní premôcť slabosť a oslobodiť sa od hrešenia. Pre to Kristus poskytuje ľuďom príležitosť vrátiť sa k nemu. Sväté tajomstvá uzdravenia – pokánie a pomazanie svätým olejom – ponúkajú takúto príležitosť.
Aký druh uzdravenia je to?
Hriech ako odlúčenie od Boha je choroba, pretože ničí celostnú múdrosť človeka, inými slovami, harmóniu tela, duše a ducha. Zo svojej lásky k ľuďom Kristus udeľuje milosť uzdravenia. Odpúšťaním hriechov obnovuje harmóniu, ktorá bola stratená, a môže uzdraviť všetky telesné neduhy, ako to mnohokrát urobil počas svojho pozemského života. Toto uzdravenie môžeme prijať skrze naše osobné pokánie.
Čo to znamená kajať sa?
Zahŕňa to zmenu myslenia a života. Od tohto momentu človek presmeruje svoj život od hriechu k Bohu. Tajomstvo pokánia je o prijatí Božej lásky, uvedomení si svojich hriechov a ich vyznaní, inými slovami, o ich uznaní. Vďaka milosti tohto tajomstva kresťan povstáva zo svojho pádu, zjednocuje s Bohom a dostáva príležitosť rásť v čnostiach.
Znamená to, že kvôli kajúcnosť potrebujem ísť na spoveď?
Áno, kajúcnosť je prítomná v spovedi. Vyznávame sa Bohu v prítomnosti kňaza, ktorý dosvedčuje našu kajúcnosť, pomáha nám posilniť sa v Božej láske, poskytuje usmernenie, radu, vrátane určenia pokánia, a potom nám v mene Božom odpúšťa a rozhrešuje (uvoľňuje, oslobodzuje) nás z našich hriechov.
Ako by sa mal človek pripraviť pred spoveďou?
Pred spoveďou robíme spytovanie svedomie, inými slovami, porovnávame svoj život s Božími a cirkevnými prikázaniami; modlíme sa za úprimnú ľútosť a silu napraviť škody. Je dôležité byť zmierený s konkrétnymi ľuďmi a napraviť im spôsobené škody. Potom ideme na spoveď a vyznávame svoje hriechy pred kňazom.
Ako sa správne spovedať?
Keď pristúpime k spovedi, vyznáme hriechy spáchané od poslednej spovede, potom prijmeme kňazovo usmernenie, pokánie a rozhrešenie svojich hriechov. Po spovedi vykonáme pokánie, pretože jeho účelom je napraviť následky hriechu. Keď vyznávame hriechy, je dôležité povedať všetko, čo nás ťaží vo svedomí a čo sme urobili zle. Hriechy nemožno zatajovať zo strachu alebo hanby, pretože potom nám samotná spoveď nebude na osoh, ale na ešte väčšiu škodu. Hriechy, ktoré človek zabudol spomenúť pri spovedi, má vyznať pri nasledujúcej spovedi.
Ako často by sme mali chodiť na spoveď?
Pri spovedi okrem odpustenia hriechov dostávame milosť a silu odolávať pokušeniam v našom duchovnom zápase. Z tohto dôvodu je dôležité chodiť na spoveď často. Medzi dobré príležitosti na spoveď patria pôsty Cirkvi, sviatky, púte a ďalšie udalosti.
Spomenuli sme aj ďalšie sväté tajomstvo uzdravenia – Pomazanie svätým olejom? Je to podobné svätému tajomstvu kajúcnosti?
Sväté tajomstvo Pomazania svätým olejom je veľmi podobné svätému tajomstvu kajúcnosti, keďže skrze neho Kristus dáva milosť uzdravenia duše a tela. Počas svojho pozemského života Spasiteľ neraz uzdravoval chorých. Aj apoštolom a ich nástupcom dal právomoc robiť to isté. To preto Cirkev slávi Pomazanie svätým olejom na uzdravenie duše i tela a na odpustenie hriechov.
Ako sa uskutočňuje toto sväté tajomstvo?
Pomazanie svätým olejom sa slávi spolu s osobami, ktoré zakusujú chorobu a utrpenie, aby sa posilnila ich viera v Kristovo víťazstvo nad hriechom a smrťou. Pri slávení pomazania svätým olejom sa používajú modlitby celej Cirkvi za uzdravenie duše i tela, za odpustenie hriechov a za fyzické uzdravenie. Aj keby sa človek neuzdravil fyzicky, dostane duchovné uzdravenie. Milosť tohto svätého tajomstva pomáha človeku, ktorý zakusuje chorobu, aby bol schopný čeliť svojmu utrpeniu a vidieť Božiu prozreteľnosť vo svojej chorobe.
Pomazanie svätým olejom sa slávi v cerkvi alebo na mieste, kde sa chorý zdržiava. Pri tomto svätom tajomstve kňaz posvätí olej a pomaže ním chorého. Počas pomazávania sa kňaz obracia na Boha ako lekára duší a tiel s modlitbou za uzdravenie chorého. Čítania z apoštolára a evanjeliára počas slávenia tohto svätého tajomstva nám hovoria o moci Boha a o jeho láske k svojmu stvoreniu.
Toto sväté tajomstvo je nazývané aj Pomazanie svätým olejom pre zhromaždených v chráme alebo domácnosti, pretože celá Cirkev sa modlí, zhromaždená spolu s osobami zakusujúcimi chorobu, vzhľadom na povzbudzujúce slová apoštola Jakuba: „Modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého“ (Jakub 5, 16). Na znak toho sedem kňazov vysluhuje Pomazanie svätým olejom. Podľa cirkevného zvyku sa toto sväté tajomstvo slávi v cerkvi aj počas Veľkého pôstu spolu so všetkými, ktorí potrebujú uzdravenie.
Kristus dáva každú príležitosť obrátiť sa k nemu, ale človek nedokáže vždy sám prekonať svoju slabosť. Kajúcnosť je zmena v myslení a živote človeka, presmerovanie života človeka od hriechu k Bohu. Sväté tajomstvo pomazania svätým olejom je sväté tajomstvo uzdravenia, keď tí, ktorí zakusujú chorobu, dostávajú milosť čeliť svojmu utrpeniu a vidieť, ako v priebehu ich choroby pôsobí Božia prozreteľnosť. Spoveď si vyžaduje: - spytovania vlastného svedomia; - pociťovanie zármutku pre vlastné hriechy; - rozhodnutie, že potrebujem korektúru; - vyznanie hriechov v obrade spovede a; - vykonanie pokánia, ktoré určil spovedník. |
Rozhrešenie (absolúcia) je odpustenie hriechov.
Pokánie je, keď človek koná určité kajúce činy (napríklad postenie, modlitbu, almužnu atď.). Spovedník môže uložiť pokánie; je to duchovné liečenie, ktorého účelom je napraviť následky hriechu.
Zdroj: We walk with Christ. Preložil o. Ján Krupa
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram