Celková čiastka
Zostávajúci čas
Čítal som, že Zostúpenie Svätého Ducha je dňom narodenia Cirkvi. Čo to znamená?
Kristus začal budovať svoju Cirkev povolaním dvanástich apoštolov. A v päťdesiaty deň po svojom vzkriesení zoslal Svätého Ducha a vytvoril z nich Cirkev – spoločenstvo spásy. A v tento deň spoločenstvo Cirkvi už nebolo obmedzené na apoštolov a učeníkov, ako to bolo predtým. Tí, ktorí počuli radostnú zvesť o spáse a naďalej verili slovám apoštolov, stali sa príslušníkmi Cirkvi. Všetko, čo Kristus konal počas svojho pozemského života „pre nás a pre našu spásu“, robí aktuálnym v Cirkvi aj dnes.
Pôsobenie Svätého Ducha nebolo obmedzené na Jeruzalem, kde sa odohral príbeh Päťdesiatnice. Kristus vyslal apoštolov „k pohanom“, aby každý mohol poznať pravdu a prijať spásu. Cirkev je Kristovo telo (porov. Efezanom 1, 22 – 23), ktorého hlavou je Kristus, veriaci sú jeho údy a Svätý Duch posväcuje a premieňa veriacich a je „Dušou Tela“, inými slovami, Cirkvi. To v Cirkvi sa človek oslobodzuje od sebectva a rastie v láske k Bohu a blížnemu.
A ako človek rastie v tejto láske?
Účasť na svätých tajomstvách, najmä na svätom tajomstve Najsvätejšej Eucharistie, najviac prispieva k nášmu rastu v láske k Bohu a blížnemu. Keď sa zúčastňujeme na Pánovom tele a krvi, zároveň sa stávame účastnými na Božej prirodzenosti (porov. Druhý Petrov list 1, 4) a vzájomne účastnými jeden na druhom. Eucharistické zjednotenie medzi ľuďmi, inými slovami, spoločenstvo, je nekonečne silnejšie ako všetky možné ľudské spôsoby zjednotenia.
Prečo sa v božskej liturgii modlíme za sväté Božie cirkvi, ak podľa vyznania viery Cirkev je jedna?
Kristus vyslal svojich apoštolov ku všetkým národom bez výnimky. V každom národe, ktorý prijal evanjelium, sa jedna kresťanská Cirkev stala jeho vlastnou, to znamená samosprávnou. Cirkev, slúžiac spáse veriacich, podobne ako Kristus „prijala telo“ tohto národa a je stelesnená v jehe kultúre.
Pri budovaní Cirkvi podľa Kristovho prikázania apoštoli ustanovili biskupov, aby slúžili miestnym spoločenstvám, a títo biskupi ustanovili kňazov (presbyterov) a diakonov. Na čele samosprávnych cirkví stoja patriarchovia, metropoliti alebo arcibiskupi.
A kto je to pápež v Cirkvi?
Pápež (rímsky biskup) je nositeľom Petrovej apoštolskej služby jednoty a spoločenstva samosprávnych cirkví. Spoločenstvo s ním je manifestáciou príslušnosti k „jednej, svätej, všeobecnej a apoštolskej Cirkvi“.
Bola spomenutá „svätá Cirkev“, ale či nie sme hriešnici?
Áno, sme hriešnici, ale zároveň sme povolaní k svätosti rastom v láske. Tí, ktorí dosiahli Božiu lásku a boli Bohom oslávení, sú nazývaní svätí. Uctievame si ich tým, že s nimi zostávame v spoločenstve jedného Kristovho tela, inými slovami, Cirkvi.
Spoločenstvo v Cirkvi nie je obmedzené len na prítomný historický okamih, ale presahuje časové obmedzenia a spája ako jedno živých i mŕtvych, ľudí i anjelov, novozákonných svätých i starozákonných spravodlivých. Všetci, najmä Najsvätejšia Bohorodička, sa za nás neprestajne prihovárajú v modlitbe a my si ich uctievame tým, že sa k nim modlíme. Za tých, ktorí teraz žijú v Kristovi, a za tých, ktorí už zomreli v Kristovi - všetci sú naďalej v jednom Kristovom tele, v ktorom Boží Syn premohol smrť a spojil v jedno tých, ktorých oddelila smrť.
V deň Päťdesiatnice sa zrodila kresťanská Cirkev – spoločenstvo spásy. Zdrojom a vrcholom života Cirkvi je Eucharistia, ktorou sa kresťania zjednocujú s Bohom a navzájom v jednom Kristovom tele. Cirkev, ktorú Kristus vyslal k národom, slúži spáse ľudí evanjelizovaním kultúr týchto národov. V každom národe sa Cirkev stala samosprávnou, dozeranou svojou hlavou. Rímsky biskup je služobníkom spoločenstva samosprávnych cirkví. Spoločenstvo v zmŕtvychvstalom Kristovi sa vzťahuje na živých i mŕtvych. V Cirkvi sú hriešnici premieňaní na spravodlivých a svätých. |
Zdroj: We walk with Christ Preložil o. Ján Krupa
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram