Celková čiastka
Zostávajúci čas
Po Bidenovom odstúpení je viceprezidentka považovaná za faktickú kandidátku Demokratickej strany. Trump zostáva favoritom, ale začína strácať na sile.
Kamala Harrisová v utorok na svojom prvom veľkom predvolebnom mítingu v štáte Wisconsin vyhlásila, že pozná typy ako Donald Trump, Veď koniec koncov ako prokurátorka a ministerka spravodlivosti Kalifornie sa pustila do podvodníkov, porušovateľov pravidiel a dokonca aj do páchateľov trestných činov každého druhu. Preto bude s hrdosťou konfrontovať svoje výkony s tými Trumpovými, povedala úradujúca viceprezidentka pred jasajúcimi priaznivcami v tomto dôležitom štáte, kde sa môžu rozhodnúť prezidentské voľby.
Trump verzus Harrisová – taký bude s najväčšou pravdepodobnosťou súboj v novembri. Päťdesiatdeväťročná Harrisová dokázala za 48 hodín zhromaždiť za sebou drvivú väčšinu demokratických delegátov, pričom ju podporili všetci demokratickí guvernéri, 96 percent senátorov a 92 percent kongresmanov. Harrisová sa tak fakticky stala kandidátkou prezidentskej strany. Dosiaľ vyzbierala už vyše 100 miliónov amerických dolárov z darov. Delegáti ju majú zvoliť v digitálnom hlasovaní už o dva týždne – predtým, ako ju oficiálne zvolia za prezidentskú kandidátku na zjazde strany, ktorý sa začne 19. augusta.
Takmer nevídané sú pointy a zvraty, s ktorými v súčasnosti prichádza volebná kampaň v USA. Ešte nikdy žiadna zo strán nevymenila svojho kandidáta tak blízko dňa volieb. No rozhodnutie prezidenta USA Joea Bidena podvoliť sa vnútrostraníckemu tlaku a nekandidovať na znovuzvolenie si to vyžiadalo. Biden, ktorý je dlhodobo kritizovaný za svoje zhoršujúce sa fyzické i duševné zdravie, v izolácii pre covid zverejnil prostredníctvom služby krátkych správ „X“ vyhlásenie, v ktorom napísal, že je „v najlepšom záujme mojej strany a krajiny“, aby som stiahol svoju kandidatúru a sústredil sa počas zvyšku funkčného obdobia výlučne na povinnosti prezidenta. V stredu večer (washingtonského miestneho času) sa 81-ročný prezident prihovoril národu z Oválnej pracovne.
Demokrati teraz musia pred straníckou konferenciou vybrať kandidáta na viceprezidenta, ktorý sa pripojí k Harrisovej. Do úvahy prichádzajú mnohí guvernéri, ktorí boli predtým sami považovaní za možných uchádzačov o prezidentský post. Najsľubnejší z nich: Josh Shapiro z Pensylvánie, Mark Kelly z Arizony, Andy Beshear z Kentucky alebo Gretchen Whitmerová z Michiganu. Kamala Harrisová musí zároveň za 100 dní stihnúť to, na čo má kandidát zvyčajne rok: obísť krajinu, dostať sa do povedomia voličov, vytvoriť si vlastný program a profil. Kritici jej vyčítajú, že najmä to posledné počas tri a pol roka v Bielom dome premeškala.
Republikáni už medzitým zaútočili: republikánski právnici v súčasnosti pripravujú žaloby, pretože sa domnievajú, že Harrisová nemôže jednoducho disponovať darmi získanými pre Bidena. Ide o vysokú dvojcifernú miliónovú sumu. Samotný Trump, ktorý rád dáva svojim oponentom nelichotivé prezývky, už hovorí o „klamárke Kamale Harrisovej“. Dôvod: vedela o Bidenovom stave, a predsa o tom neinformovala ľud.
Aj keď je Trump stále považovaný za jasného favorita, republikáni vzhľadom na vývoj u demokratov stratili aspoň časť svojej dynamiky v médiách. A k tomu ešte americkí voliči si už zvykli, že si môžu vyberať len z dvoch starších, bohatých a známych kandidátov, z ktorých ani jeden nie je veľmi populárny. V roku 2016 to bol súboj Trump verzus Clintonová. O štyri roky neskôr Trump verzus Biden. V roku 2024 – a to je doteraz najväčší dôsledok Bidenovho odstúpenia – opäť majú skutočnú alternatívu.
Zdroj: Maximilian Lutz https://www.die-tagespost.de/politik/kamala-harris-setzt-sich-durch-art-253670
Čína sa smie považovať za svetovú veľmoc
Zatiaľ čo izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval do Washingtonu, aby propagoval svoj pohľad na blízkovýchodnú tragédiu a zabezpečil si americkú podporu, Čína oznámila dohodu medzi 14 palestínskymi skupinami, ktoré sú v spore. Zmena globálnej politickej rovnováhy sotva môže byť zreteľnejšia: Americký minister zahraničných vecí Blinken sa už mesiace snaží neúnavnými rokovaniami čeliť eskalácii na Blízkom východe, no nedarí sa mu to pre maximalizmus šéfa izraelskej vlády a nejednotnosť arabských hráčov.
Na druhej strane Čína, ktorá minulý rok priviedla k rokovaciemu stolu úhlavných nepriateľov Saudskú Arábiu a Irán, teraz presviedča palestínske frakcie, ktoré boli roky hlboko znepriatelené, predovšetkým Fatah a Hamas, aby oznámili „koniec rozdelenia“ a „posilnenie palestínskej jednoty“. Deklarovaným cieľom je „prechodná vláda národnej jednoty na základe dohody medzi palestínskymi skupinami“, ktorá má spravovať „všetky palestínske územia“.
Určite si netreba robiť ilúzie, že je už zažehnané nepriateľstvo medzi Hamasom, ktorý si nárokuje pásmo Gazy, a Fatahom, ktorý vládne na Západnom brehu Jordánu. Toto nepriateľstvo je hlboko zakorenené v histórii a mentalite. Ani Čína nedokáže vysušiť oceán nevraživosti pijavým papierom. Pôsobivé - a desivé - je to, akú váhu má teraz Peking na Blízkom východe:
Ten, kto najprv prinúti Teherán a Rijád, potom Hamas a Fatah sadnúť si za jeden stôl a zviesť ich k spoločným dohodám, sa môže považovať za svetovú veľmoc. „Nový svetový poriadok“, ktorý propaguje Vladimir Putin a predstavuje Si Ťin-pching, tak nadobúda viditeľné kontúry aj na Blízkom východe: Irán regionálne koordinuje, organizuje a financuje „os odporu“ proti Izraelu, keďže Teherán je rozpoznateľným strojcom útokov Hamasu, Hizballáhu a húsíjských povstalcov. Z hľadiska globálnej politiky však za touto „osou“ stoja Rusko a Čína: Putin a Si Ťin-pching sú krstnými otcami krstných otcov blízkovýchodného teroru, ktorý je namierený proti Izraelu.
Zdroj: Stephan Baier https://www.die-tagespost.de/politik/china-darf-sich-als-weltmacht-sehen-art-253677
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram