TopTip

Jubiluje posledný zakladajúci člen ekumenického spoločenstva Taizé

Jubiluje posledný zakladajúci člen ekumenického spoločenstva Taizé zdroj foto: pixabay.com

Posledný zakladajúci člen ekumenického spoločenstva Taizé Daniel de Montmollin sa v piatok dožíva 100 rokov. Už v roku 1942 bol de Montmollin v kontakte v Ženeve s prvými tromi členmi vznikajúcej komunity: Rogerom Schutzom, Maxom Thurianom a Pierrem Souvairanom. Švajčiarsky kalvín de Montmollin ukončil štúdium teológie v roku 1946 a ako štvrtý brat sa pripojil k komunite Taizé, informovala v stredu Nemecká katolícka tlačová agentúra (KNA).

Pri hľadaní ekonomickej obživy pre komunitu sa de Montmollin koncom štyridsiatych rokov zoznámil s keramikou v neďalekom Cluny a ponoril sa do tejto témy. Stal sa priekopníkom v oblasti kameniny a glazúry z popola z rastlín, mal množstvo publikácií a výstav.

De Montmollin založil dve hrnčiarske dielne, ktoré sú zásadnou súčasťou komunitného života v Taizé a do značnej miery zaisťujú jeho ekonomickú obživu. De Montmollin vystúpil aj ako básnik a filozof na pomedzí medzi prírodou, umením a vedou. Už niekoľko rokov žije v ústraní mimo komunity, ale stále je s ňou v kontakte.

Obec Taizé na juhu Burgundska je symbolom ekumenického hnutia. Kresťanské spoločenstvo, ktoré vzniklo v štyridsiatych rokoch minulého storočia, sa stalo miestom stretávania mladých ľudí z celého sveta. K bratstvu patrí zhruba 100 mužov z približne 25 krajín. Asi štvrtina z nich žije v malých bratstvách v Ázii, Afrike, Južnej Amerike a na parížskom predmestí. Títo bratia zdieľajú svoj život s deťmi z ulice, väzňami, umierajúcimi a osamelými.

Od roku 1974, keď sa na „Koncile mládeže“ zišli desaťtisíce ľudí, bratia z Taizé pravidelne organizujú stretnutia mládeže vo všetkých častiach sveta. Navyše každoročne sa počas Silvestra vo veľkom európskom meste koná stretnutie Taizé. Rehoľný sľub v Taizé zahŕňa chudobu, celibát a poslušnosť. Popri ekumenizme je dnes ťažiskom práce solidarita s chudobnými vo svete a s tými, ktorí nemajú práva.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa moderna con dos garajes.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.