TopTip

Jubiluje posledný zakladajúci člen ekumenického spoločenstva Taizé

Jubiluje posledný zakladajúci člen ekumenického spoločenstva Taizé zdroj foto: pixabay.com

Posledný zakladajúci člen ekumenického spoločenstva Taizé Daniel de Montmollin sa v piatok dožíva 100 rokov. Už v roku 1942 bol de Montmollin v kontakte v Ženeve s prvými tromi členmi vznikajúcej komunity: Rogerom Schutzom, Maxom Thurianom a Pierrem Souvairanom. Švajčiarsky kalvín de Montmollin ukončil štúdium teológie v roku 1946 a ako štvrtý brat sa pripojil k komunite Taizé, informovala v stredu Nemecká katolícka tlačová agentúra (KNA).

Pri hľadaní ekonomickej obživy pre komunitu sa de Montmollin koncom štyridsiatych rokov zoznámil s keramikou v neďalekom Cluny a ponoril sa do tejto témy. Stal sa priekopníkom v oblasti kameniny a glazúry z popola z rastlín, mal množstvo publikácií a výstav.

De Montmollin založil dve hrnčiarske dielne, ktoré sú zásadnou súčasťou komunitného života v Taizé a do značnej miery zaisťujú jeho ekonomickú obživu. De Montmollin vystúpil aj ako básnik a filozof na pomedzí medzi prírodou, umením a vedou. Už niekoľko rokov žije v ústraní mimo komunity, ale stále je s ňou v kontakte.

Obec Taizé na juhu Burgundska je symbolom ekumenického hnutia. Kresťanské spoločenstvo, ktoré vzniklo v štyridsiatych rokoch minulého storočia, sa stalo miestom stretávania mladých ľudí z celého sveta. K bratstvu patrí zhruba 100 mužov z približne 25 krajín. Asi štvrtina z nich žije v malých bratstvách v Ázii, Afrike, Južnej Amerike a na parížskom predmestí. Títo bratia zdieľajú svoj život s deťmi z ulice, väzňami, umierajúcimi a osamelými.

Od roku 1974, keď sa na „Koncile mládeže“ zišli desaťtisíce ľudí, bratia z Taizé pravidelne organizujú stretnutia mládeže vo všetkých častiach sveta. Navyše každoročne sa počas Silvestra vo veľkom európskom meste koná stretnutie Taizé. Rehoľný sľub v Taizé zahŕňa chudobu, celibát a poslušnosť. Popri ekumenizme je dnes ťažiskom práce solidarita s chudobnými vo svete a s tými, ktorí nemajú práva.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.