TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Ježišovo zmŕtvychvstanie v cirkevnej Tradícii

Ježišovo zmŕtvychvstanie v cirkevnej Tradícii

Ježišovo zmŕtvychvstanie sa od začiatku považuje za ústredný obsah viery. Až do doby osvietenstva Ježišovo zmŕtvychvstanie nebolo popierané a preto ani nebolo samostatnou témou v teologickej reflexii.  

V liturgickom živote Cirkvi bolo Ježišovo zmŕtvychvstania zakotvené od začiatku: ako pamiatka Ježišovho vzkriesenia v „prvý“ deň týždňa alebo vo „ôsmy deň“ (Barn. 15,8 n), v „deň slnka“ (Justín Mučeník [† 160] 1 apol. 67,7) alebo v „deň Pána“ (Zj 1,10; Ignác Antiochijský [† po 110] Magn. 9,2). Ježišovo zmŕtvychvstanie znamená obnovenie prvého dňa stvorenia (Barn. 15,8 n; Justín, dial. 41,4; 138,1). Slávenie Eucharistie je pamiatkou Ježišovej smrti a zmŕtvychvstania (Ignác, Eph. 20; trad. apos. 4). V súkromných sláveniach vigílie sa koná pamiatka Ježišovho zmŕtvychvstania z najhlbšej noci (Const. Apost. 8,34; trad. apost. 41).

Liturgické miesto viery v Ježišovo zmŕtvychvstania sa ukazuje aj na neoddeliteľnom spojení vyznania viery a vysluhovania krstu (trad. apol. 21), ako aj na skorom vývoji bohoslužobného slávenia Veľkej Noci s veľkonočnou homíliou, ako ju dosvedčuje Melitón Sardský († okolo 190)

Avšak Ježišovo zmŕtvychvstanie netvorí hlavnú tému ranokresťanskej kristológie. V jej strede je inkarnácia. Lebo Ježiš sa nestane až zmŕtvychvstaním Božím Synom, ako sa domnieval Pavol zo Samosaty († nach 272), ale je Božím Synom od začiatku. Kristológia zmŕtvychvstania sa javila preto podozrivá. Zmŕtvychvstaním bol však Ježiš zjavený a oslávený ako Boží Syn.  

Proti gnóze cirkevní otcovia zdôrazňujú telesnosť Ježišovho zmŕtvychvstania a všeobecného vzkriesenia mŕtvych. Gnóza sa dištancovala od konkrétnej telesnej existencie Ježiša a spiritualizovala zmŕtvychvstanie ako duchovný výstup do nebeského sveta (napr. Rheg. 45,14-23). Zmŕtvychvstanie tela na konci čias sa zdôvodňuje silnejšie na základe Kristovej inkarnácie než Ježišovho zmŕtvychvstania. Ježišovo zmŕtvychvstanie je začiatkom všeobecného zmŕtvychvstania k nepominuteľnosti (Atanáz Alexandrijský, incarn. 20). S Kristom dospeje na konci celé stvorenie do Božieho večného života (Gregor Nysský, or. catech. 32,3).

Origenes († 253/54) spája s Ježišovým zmŕtvychvstaním nádej na zavŕšenie všetkých, na ktoré čaká Kristus a tí, ktorí sú v ňom zavŕšení (hom. in Lev. 7,2). V scholastickej teológii Ježišovo zmŕtvychvstanie ešte viac ustupuje teóriám inkarnácie. Kde sa tematizuje, tam sú otázky venované viac ontologickej kvalite zmŕtvychvstalého tela než soteriologickému významu Ježišovho zmŕtvychvstania.

Tomáš Akvinský († 1274) pojednáva o Ježišovom zmŕtvychvstaní v rámci tajomstiev Ježišovho života (STh III q53–59). S Augustínom (civ. 20,6,2) považuje Ježišovo zmŕtvychvstanie za pôsobiacu príčinu dvojitého zmŕtvychvstania človeka, t.j. už teraz možného duševného zmŕtvychvstania skrze vieru, krst a kresťanský spôsob života a budúceho telesného zmŕtvychvstania (STh III q56 a1–2).

V ranokresťanských vyznaniach viery je Ježišovo zmŕtvychvstanie pevne zakotvené a zaradené do spásnodejinnej postupnosti Ježišovej cesty. Preto sa vo väčšine ranokresťanských symbolov nachádza vyznanie viery vo vzkriesenie tela (DH 1–76).  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.