TopTip

Jeruzalem je domom modlitby pre všetky národy

Jeruzalem je domom modlitby pre všetky národy zdroj foto: pixabay.com

Súčasné zastavenie bojov prinieslo podľa slov jeruzalemského latinského patriarchu Pierbattistu Pizzaballu trocha upokojenia do rodín vo Svätej zemi. „Nevyriešilo to však problémy, z ktorých toto násilie vzišlo,“ povedal v homílii na turíčnu vigíliu v sobotu večer v jeruzalemskej Bazilike svätého Štefana. Katolíci vo Svätej zemi sa opäť na Turíce modlili za ukončenie vojny v ich krajine.

Pizzaballa označil extrémne napätie v rôznych zmiešaných arabsko-židovských mestách za znepokojujúce znamenie. Žiadal odsúdenie verbálneho násilia a agresívneho jazyka, ktoré „nevyhnutne vedú k fyzickému násiliu“. Pocity nenávisti by sa nemali ani pestovať ani pripúšťať. Je prospešné vidieť dôkazy o priateľstve a bratstve medzi židovskými a arabskými Izraelčanmi napriek napätiu a násiliu.

Príbeh Turíc hovorí konkrétne k jeruzalemskej materskej cirkvi, a to najmä v súčasnej situácii, ktorá sa vyznačuje rozdelením, ako aj politickou a náboženskou nenávisťou a rozkolom. Prvým a vlastným poslaním materskej cirkvi preto musí byť podľa talianskeho františkána svedectvo jednoty a mieru.

Pizzaballa poukázal na biblické opisy Jeruzalema ako „domu modlitby pre všetky národy“, ktoré vytvárali charakter svätého mesta. Jeruzalem zhromažďuje všetky duše na svete. „Zvonenie zvonov, volanie muezína, zvuk šofara ... to je jeho hlas. Chvíle židovskej, kresťanskej a moslimskej modlitby vyznačujú jeho čas.“

Patriarcha vyzval politické a náboženské autority, aby „mimoriadne opatrne chránili toto jedinečné dedičstvo“. Každé rozdelenie, každé gesto odmietnutia druhých a každá forma násilia sú hlbokou ranou v živote mesta. Nie je preto náhoda, že najnovšia vlna násilia vo Svätej zemi sa začala v Jeruzaleme.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 09.08.2022

  • O Božie požehnanie pre Oľgu, ktorá má dnes 64 rokov. (Katarína)
  • O uzdravenie mamy Janky z ťažkej choroby. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.