TopTip

Japonskí biskupi varovali pred novou studenou vojnou

Japonskí biskupi varovali pred novou studenou vojnou zdroj foto: pixabay.com

Konferencia japonských katolíckych biskupov ohlásila desaťdňovú modlitbovú kampaň za mier a proti jadrovým zbraniam v súvislosti s blížiacimi sa výročiami zhodení atómových bômb na Hirošimu (6. augusta) a Nagasaki (9. augusta) v roku 1945.

„Okrem ozbrojených konfliktov a utrpenia utečencov po celom svete má výrazne negatívny dopad na politickú a ekonomickú stabilitu medzinárodného spoločenstva ‚nová studená vojna‘ medzi USA a Čínou,” uviedol predseda konferencie biskupov Mitsuaki Takami vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke biskupov.

Ako príklady krajín s ozbrojenými konfliktmi a vážnym porušovaním ľudských práv uviedol Mjanmarsko a Afganistan. Arcibiskup mesta Nagasaki vyjadril vo vyhlásení poľutovanie nad tým, že Japonsko, ktoré nemá jadrové zbrane, sa nepripojilo k medzinárodnej zmluve o zákaze šírenia jadrových zbraní, ktorá nadobudla platnosť v januári tohto roka.

Modlitbová kampaň s mottom „Chráňte všetok život“ bude od 6. do 15. augusta pripomínať leitmotív návštevy pápeža Františka v Japonsku v novembri 2019.

Pápež František počas návštevy Japonska označil vlastnenie jadrových zbraní za nemorálne. Vo svojej najnovšej sociálnej encyklike „Fratelli tutti“ (2020) vyzval na úplné zrušenie jadrových zbraní ako globálnu „morálnu a humanitárnu povinnosť“.

6. augusta 1945 americký bombardér B-29 „Enola Gay“ zhodil atómovú bombu na mesto Hirošima. 80 000 ľudí zomrelo okamžite, desaťtisíce prišli o život v dôsledku ožiarenia. O tri dni neskôr, 9. augusta, spadla na Nagasaki ďalšia atómová bomba, ktorá zabila 40 000 ľudí.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.